|
Serdeczne życzenia z okazji nadchodzących
Świąt Wielkiej Nocy, dużo radości, nadziei i wiosennego optymizmu
składają
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie
Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
w Głębowicach
25.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Spotkanie z kolędą
W czwartek 22 grudnia 2016r. uczniowie klasy trzeciej zaprosili nauczycieli, pracowników szkoły oraz swoich młodszych i starszych kolegów na przedstawienie bożonarodzeniowe. Na ciemnogranatowym tle widoczna była sylweta ubogiej szopki i gwiazd. Na samej górze gwiazda betlejemska. Po jednej stronie sceny wnętrze bogatego domu. Druga strona przedstawiałaubogą stajenkę.Na środku sceny pojawiały się dobre Anioły oraz Maryja z Józefem szukający miejsca do schronienia, chcąc uniknąć zmarznięcia małego Jezuska. Niestety pukanie w drzwi bogatych gospodarzy nie przyniosło świętej rodzinie gościny. Dopiero napotkane zwierzęta: baran, owca, koń i krowa przygarnęły Józefa i Maryję z małym Jezusem do swojej ubogiej stajenki. Tam podążył również bosy pastuszek, który podzielił się z rodziną masełkiem i serem. Z pokłonem doszli za gwiazdą betlejemską Trzej Królowie z darami. Z wesołymi piosenkami do małego Jezuska dotarły również dzieci wracające ze szkoły. Przyniosły mu szaliczek, misia, bochenek chleba, ciepłe bułki, kołderkę, sweterek i czapeczkę. Choć w stajence biednie było, serce drzwi swe otworzyło! W czasie przedstawienia trzecioklasiści śpiewali kolędy i pastorałki. Nad całością czuwała wychowawczyni p. Bogumiła Handzlik. Po uroczystości uczniowie udali się na klasowe wigilie.
Zdrowych, pełnych ciepła i radości Świąt Bożego Narodzenia
oraz uśmiechu i optymizmu na każdy dzień Nowego Roku
życzą
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie
ZSP w Głębowicach
Odblaskowy Różaniec
We wtorek 25 października, dzieci uczestniczyły w modlitwie różańcowej nieco inaczej niż zwykle. Na modlitwę o godzinie 18.00 przyszły ubrane w kamizelki odblaskowe, a na rękawach kurtek miały założone odblaskowe opaski. O tej porze dnia jest już ciemno. Zmrok zapada bardzo wcześnie, a za tydzień dzień skróci się o godzinę. Pamiętajcie, aby być widocznym i bezpiecznym w te jesienne wieczory. Świećcie przykładem, noście elementy odblaskowe. Kto odblaski ma, ten o życie swoje dba !
Zajęcia komputerowe „Z odblaskiem bezpieczniej”
Uczniowie klasy VI na zajęciach komputerowych wykonali prezentacje multimedialne, dotyczące bezpieczeństwa na drogach, które zostały przedstawione uczniom klas II-VI na zajęciach świetlicowych. Autorki najlepszych prac mówiły o potencjalnych zagrożeniach spotykanych na drogach. Wśród czynników mających wpływ na bezpieczeństwo wymieniały m.in. słabą widoczność w porze jesienno-zimowej, podkreślały konieczność noszenia przez dzieci elementów odblaskowych. Uczniowie opracowali również broszurę informującą o zasadach bezpieczeństwa na drogach oraz korzyściach płynących z noszenia odblasków. Dzieci z klas młodszych wykonały w edytorze graficznym Paint projekty breloczków, zawieszek, opasek odblaskowych, które chcieliby posiadać.
Odblaskowe zajęcia świetlicowe
Do kampanii „Odblaskowa szkoła” włączyły się również dzieci spędzające swój wolny czas w świetlicy szkolnej. We wrześniu został przeprowadzony cykl zajęć na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Uczniowie uczestniczyli w rozmowach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozwiązywali zagadki. W trakcie zajęć dzieci obejrzały filmy przedstawiające różne sytuacje, mające miejsce w czasie drogi do szkoły. Na podstawie słuchowiska muzycznego „Trampek na drodze” dzieci samodzielnie mogły dokonać oceny postępowania bohaterów i sposobu przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszych. Ponadto wszyscy utrwalili znajomość znaków drogowych oraz pogłębili wiedzę na temat roli odblasków i bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Dzieci wykonały prace plastyczne na temat bezpieczeństwa na drodze. Prowadzone były gry i zabawy uczące bezpiecznego zachowania się na drodze. W czasie zajęć wykorzystano również edukacyjne gry planszowe oraz interaktywne.
Wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o przepisach ruchu drogowego
Pod koniec października starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Przebieg konkursu był dwuetapowy. W pierwszym etapie wszyscy uczniowie napisali test sprawdzający ich wiedzę o przepisach ruchu drogowego. Spośród tych prac wybrano 10 najlepszych. Następnie nauczycielka techniki przygotowała konkurs wiedzy „1 z 10”. Uczniowie biorący udział w tym konkursie przygotowali się bardzo dobrze i odpowiadali bez problemu na większość pytań. Na koniec trzy osoby rywalizowały między sobą o pierwsze miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Szatan, na drugim Sebastian Tomczyk, najlepiej na pytania o przepisach ruchu drogowego odpowiadał Mateusz Nikliborc. Wszystkim Uczestnikom gratulujemy.
Święto Edukacji Narodowej w ZSP w Głębowicach.
Dzień 14 października powszechnie zwany jest Dniem Nauczyciela. Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku. Była to instytucja pełniąca wówczas rolę dzisiejszego ministerstwa oświaty.
Uczniowie klasy IV specjalnie na tę okazję przygotowali krótki program artystyczny złożony z wierszy i piosenek, w których zawarli szczere życzenia wszystkiego, co najlepsze dla nauczycieli i pracowników szkoły. W uroczystości wziął udział także przedstawiciel władz gminnych – pan Marek Jasiński, który podziękował wszystkim za pełną zaangażowania pracę. W imieniu rodziców życzenia dla nauczycieli złożyła nowa przewodnicząca Rady Rodziców – pani Ewelina Górkiewicz. Świętowanie zakończył przygotowany przez rodziców poczęstunek.
Akademię przygotowała p. M. Kramarczyk z p. J. Cieciakiem.
Odblaskowo „Ratujemy i uczymy ratować”!!!
W tym roku szkolnym kontynuujemy zajęcia dla uczniów klas młodszych w ramach programu edukacyjnego "Ratujemy i uczymy ratować" WOŚP, które prowadzą pani Bogumiła Handzlik i pani Lucyna Kolasa. W dniu 11 i 19 października b.r. uczniowie wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas ćwiczeń dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa,wzywania pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, sprawdzanie przytomności, sprawdzanie oddechu, ustalanie nieprzytomnego w pozycji bocznej, oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej oraz łańcuch przeżycia.
Uczniowie mieli również okazję do zajęć praktycznych z wykorzystaniem fantomów "Little Anne". Mali ratownicy pamiętali również o odblaskach, ponieważ udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej na ulicy, sami musimy być bezpieczni !Zatem każdy powinien mieć na sobie kamizelkę odblaskową, opaskę lub element odblaskowy na ubraniu. Jednym słowem każdy powinien „świecić”, aby był widoczny. Pierwszy pokaz swoich umiejętności ratowniczych uczniowie zaprezentowali przedszkolakom w ramach akcji "Odblaskowa szkoła".
10 lat z Janem Pawłem II – Dzień Patrona
W tym roku mija 10 rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Upływająca dekada tego ważnego dla społeczności szkolnej wydarzenia skłoniła grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów do odwiedzenia szczególnego miejsca. Celem była Kalwaria Zebrzydowska - Klasztor Bernardynów i Sanktuarium ze słynnymi "kalwaryjskimi dróżkami" na wzór Jerozolimy. Obecnie jest to jedno z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce z cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej tak bliskie sercu Papieża - Polaka. Karol Wojtyła w ciągu swego życia bardzo często pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dwukrotnie przybył do sanktuarium jako papież. Zwiedzanie bazyliki i zabudowań klasztornych poprzedziła wspólna Eucharystia przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Błachut w asyście diakona Tomasza Chamery. Diakon w swoim kazaniu zwrócił uwagę na więź, jaka łączyła Jana Pawła II z tym miejscem: „Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus”. Od przewodnika, który oprowadził nas po Sanktuarium, dowiedzieliśmy się, że przechowywane są w nim pamiątki związane z pobytem Ojca Świętego, w tym słynna papieska, złota róża zdobiąca Obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. W każdym z miejsc, które odwiedziliśmy, czuliśmy obecność Jana Pawła II, który był przewodnikiem duchowym tej wyjątkowej wycieczki szkolnej. Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam wspaniała atmosfera. Uczniowie wspaniale dostosowali się do jej religijnego charakteru. Zaopatrzeni w pamiątki i nasyceni widokami z kalwaryjskiego wzgórza udaliśmy się do Lanckorony. Ta malownicza wieś oddalona jest zaledwie o 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej. Położona na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) Roztaczają się stąd widoki na Tatry i Babią Górę. Jest to ulubione miejsce wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów. Najważniejszym miejscem Lanckorony jest rynek, położony na znacznej pochyłości oraz przykład zabudowy małomiasteczkowej: niskie drewniane domki, częstokroć z oknami na wysokości chodnika. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno jesiennej przyrody okraszonej promieniami słońca.
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem naszych uczniów. Co roku we wrześniu staramy się zorganizować spotkanie z policjantem. Dlatego też 07.10.2016 r. przybył do nas funkcjonariusz policji, który przypomniał uczniom klas II – VI o tym, jak ważne są odblaski i dlaczego warto je nosić. Zwrócił także uwagę na podstawowe przepisy dotyczące ruchu pieszych na drodze. Dzieci miały okazję porozmawiać z gościem i zadać mu pytania. Pod koniec wizyty uczennice rozdały wszystkim uczestnikom elementy odblaskowe oraz zawieszki w formie liścia przypominające o ważności noszenia odblasków. Następnie nasz gość pomógł wybrać zwycięzców w plastycznym konkursie zorganizowanym w klasach II – III. Udał się również w odwiedziny do przedszkolaków. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
Dzień Chłopaka w ZSP Głębowice
05.10.2016 roku w ZSP Głębowice miała miejsce zabawa taneczna dla uczniów klas II-VI. Dyskoteka odbyła się z okazji obchodzonego pięć dni wcześniej Dnia Chłopaka i połączona została z akcją „Odblaskowa szkoła”, w której nasza placówka bierze udział co roku. Z tego też powodu uczestnicy zabawy zostali poproszeni o przygotowanie i zaprezentowanie pomysłowych i ciekawych strojów odblaskowych. Najlepsze z nich zostały nagrodzone. Laureatami konkursu zostali: Sebastian Twardosz, Michał Tlałka, Artur Kulpiński (grupa starsza) oraz Sebastian Babiarczyk, Zuzanna Frączek, Szymon Gałuszka, Wojciech Górkiewicz i Konrad Krzystoń (grupa młodsza). W przerwach pomiędzy tanecznymi przebojami uczniowie mogli skorzystać z bufetu oferującego słodkie przekąski. Zabawa została przygotowana przez Samorząd Uczniowski.
Bądź bezpieczny na drodze
W czasie zajęć wychowania fizycznego uczniowie klasy III przypomnieli sobie pięć zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Podczas spaceru kilkakrotnie przechodzili w wyznaczonych miejscach na drugą stronę jezdni. Za każdym razem zwracali uwagę na swoje bezpieczeństwo, uważnie obserwując drogę z lewej i prawej strony. Uczniowie mieli założone odblaskowe kamizelki oraz odblaskowe opaski, które sprawiały wrażenie, że w ten pochmurny dzień świeci słońce. Dzieci mogły również sprawdzić, jak na ich obecność obok ulicy reagują kierowcy samochodów. Niestety, nie wszyscy kierujący widząc oczekującą na poboczu grupę zatrzymywali się. Większość kierowców poruszała się również z nadmierną prędkością, a przecież obok szkoły jest tabliczka wskazująca, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.
Pamiętajmy!
Chcesz przejść na drugą stronę? Miej otwarte oczy.
Stań na skraju chodnika nim na jezdnię wskoczysz. Spójrz najpierw bacznie w lewo. O tak, właśnie – brawo!
Teraz z kolei szybko zwróć oczy na prawo.
Jeszcze raz popatrz w lewo, świetnie! Doskonale!
Jezdnia wolna? Idź szybko i nie bój się wcale.
Konkurs plastyczny dla klasy II i III ,,Noś odblaski”
W październiku najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. ,,Noś odblaski.” Wszyscy pracowali z wielkim zapałem. Przygotowali ciekawe prace wykonane różnymi technikami. Konkurs odbywał się w dwóch etapach - klasowym i szkolnym. Najładniejsze prace zostały zaprezentowane na wystawie, na szkolnym korytarzu. Wzbudziły zachwyt starszych kolegów, nauczycieli, rodziców oraz gości odwiedzających szkołę. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Oceny prac dokonało jury, w składzie: pan Andrzej Sokalski –Dyrektor Szkoły, pani Bożena Ślesak – nauczycielka plastyki, oraz pan Łukasz Madeja – policjant Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Zdecydowało nagrodzić prace, które w ciekawy i pomysłowy sposób uczyły przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz dbania o własne i innych bezpieczeństwo. Prace te wyróżniały się również estetyką wykonania, kolorystyką oraz wykorzystaniem elementów odblaskowych. Ostatecznie przyznano sześć równorzędnych miejsc. Zwycięzcami zostali: Zuzanna Frączek, Julia Sikora i Dorota Zięba z klasy II oraz Lena Jasińska, Kinga Mazgaj i Amelia Matyjasik z klasy III. Autorzy pozostałych, zaprezentowanych na wystawie prac, uzyskali wyróżnienie. Byli to: Sebastian Babiarczyk, Patryk Dusik, Kamil Tomczyk i Gabriela Trojak z klasy II oraz Aneta Cinal, Amelia Górkiewicz, Konrad Krzystoń i Patryk Sobida z klasy III.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.
Sprzątanie Świata 2016
W piątek, 16 września, uczestniczyliśmy w akcji „Sprzątanie Świata”. Dopisała piękna pogoda, więc nietrudno było o dobre humory i zapał do pracy. Wkrótce widać było efekty – w okolicy zrobiło się czyściej i przyjemniej.
Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". W związku z tym ogłoszony został konkurs „Dobre rady na odpady”. Dzieciaki ochoczo postanowiły dać drugie życie wielu przedmiotom i nie wyrzucać ich pochopnie do kosza. Z kartonów, butelek, zakrętek, kapsli i wielu innych odpadów wyczarowały pomysłowe , pięknie wykonane i przydatne eksponaty na szkolną wystawę. Wśród nich były między innymi: skarbonki, portfele, gry planszowe, doniczki, zabawki, piórniki, organizery, karmniki dla ptaków, lampka nocna, a nawet piękna wieczorowa torebka .
Rajd Szkolny na Kozią Górę
28 września całą szkołą wybraliśmy się na coroczny „Szkolny Rajd”. Dzień powitał nas słońcem przebłyskującym przez poranne mgły.Szczęśliwie bardzo szybko tajemnicze mgiełki ustępowały miejsca pięknemu słońcu. Dwoma autokarami wyruszyliśmy w stronę Bielska-Białej, a następnie dojechaliśmy do miejscowości Bystra. W górach ukazało nam się błękitne niebo i zrobiło się bardzo ciepło. Z Bystrej czerwonym szlakiem doszliśmy do Równi pod Kozią, potem szlakiem niebieskim udaliśmy się do schroniska „Stefanka” na Koziej Górze (686 m n.p.m.) Po godzinnym marszu zobaczyliśmy schronisko, które znajduje się na dużej polanie otoczonej lasem. Jest tam plac zabaw, drewniane domki z mostkami, zjeżdżalnia oraz huśtawki.Ponieważ pogoda była wymarzona na górską wędrówkę, na szczycie spotkaliśmy wiele podobnych szkolnych wycieczek. Po odpoczynku, wspólnych zabawach i zakupionych w schronisku pamiątkach udaliśmy się w drogę powrotną. Po przejechaniu jednego kilometra zatrzymaliśmy się przed willą Juliana Fałata. „Fałatówka” jest oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Muzeum mieści się w willi z ogrodem, w której przez blisko dwadzieścia lat żył i tworzył Julian Fałat. Zobaczyliśmy ekspozycję prac malarskich przybliżającą artystę – malarza i grafika oraz kolekcjonera. Julian Fałat namalował wiele obrazów przebywając w Osieku w pałacu państwa Rudzińskich. Malował „myśliwskie” portrety młodych panów Rudzińskich, ale przede wszystkim malował osieckie pejzaże, w tym stawy, rzeczkę oraz stary drewniany kościółek na wzgórzu. Po mile spędzonym dniu w Beskidach, zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia wróciliśmy do Głębowic.
ODBLASKOWA SZKOŁA
Szkoła Podstawowa w Głębowicach wykazała chęć udziału w akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA”, organizowanej m.in. przez:
· Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
· Wydział Ruchu Drogowego komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
· Małopolskie Kuratorium Oświaty,
· Małopolski Urząd wojewódzki,
· Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Udział w akcji daje możliwości wykazania, że nasza szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku noszenia przez dzieci do 15 roku życia elementów odblaskowych.
W czasie trwania konkursu w szkole zostanie przeprowadzonych wiele działań mających na celu wyedukowanie uczniów na właściwe i bezpieczne uczestniczenie w ruchu drogowym. Podejmiemy wiele inicjatyw, które wpłynął na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów na drogach i pomogą w zapamiętaniu o obowiązku noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.