Rok szkolny 2015/2016

Wydarzenia


Bezpieczne wakacje!


Sprawozdanie z projektu "Trzymaj formę" w roku szkolnym 2015/2016


Festyn rodzinny w Głębowicach

12 czerwca 2016 roku na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Głębowicach odbył się rodzinny festyn zorganizowany przez Radę Rodziców wspieraną przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głębowicach. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Klimaty z wiejskiej chaty”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00. Dyrektor ZSP Głębowice Andrzej Sokalski powitał przybyłych gości, przedstawicieli władz gminnych i uczestników zabawy. W rozrywkowe klimaty wprowadził wszystkich występ zespołu tanecznego Promień kierowanego przez p. Joannę Kobielę. Po nim odbył się mecz siatkówki rozegrany pomiędzy drużyną złożoną z rodziców i drużyną, w skład której weszli nauczyciele i uczniowie szkoły w Głębowicach. W tym roku rodzice okazali się lepsi i zwyciężyli w setach 2:1. Po tym emocjonującym spotkaniu nadszedł czas na główny punkt programu, był to pokaz mody wiejskiej przygotowany przez panie Lidię Mołdawską i Lucynę Kolasę. Na tę okazję w głównej sali Domu Kultury przygotowano specjalny wybieg, po którym z wielką gracją poruszali się modele, czyli uczniowie szkoły, prezentujący typowo wiejskie stroje. Były więc stroje robocze rolników z atrybutami takimi jak kufajka czy beret z antenką; były też kostiumy wyjściowe (do kościoła), nie zabrakło propozycji dla żon rolników – specjalnie dla pań zaprezentowane zostały zestawy przeznaczone do pracy w gospodarstwie (zawierające m.in. podomki i chustki na głowę), do pracy w polu i do dojenia krów (gumowe rękawice, pelerynki ochronne dla mniej wprawnych, przepaski). Wspomnieć należy, że pokaz, zgodnie ze słowami prowadzących, przeznaczony był dla osób o bardzo dużym poczuciu humoru. Widowisko przyciągnęło mnóstwo widzów, sala pękała w szwach, a głośne oklaski i wybuchy śmiechu były najlepszą rekomendacją dla występu. Dekorację wzbogacającą występ przygotowała pani Bożena Ślesak. Po zakończeniu pokazu część widzów została w sali – na specjalnie wystawionym na scenie ekranie obejrzeć można było mecz mistrzostw Europy w piłce nożnej, w którym Polska mierzyła się z Irlandią Północną. Na zewnątrz wciąż jeszcze trwały zabawy i konkursy – zawody drużyn klas I-III wspomaganych przez rodziców i opiekunów wygrała klasa II, a każdy zainteresowany uczeń mógł spróbować swoich sił w przejeździe przez rowerowy tor przeszkód. Czynne były dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje. Kulminacją dnia było losowanie nagród w Głębolotku i loterii fantowej. Uczestnicy festynu mogli ponadto zakupić w przygotowanych stoiskach ciepłe przekąski, napoje, słodycze itp. Tegorocznej edycji festynu towarzyszyła piękna, słoneczne pogoda.


                                                                  X Międzygminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”

17 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej w Zatorze odbyła się kolejna edycja międzygminnego konkursu ortograficznego, w którym udział biorą uczniowie szkół podstawowych z Osieka, Polanki Wielkiej, Głębowic i Zatora. W tegorocznych zmaganiach ZSP w Głębowicach reprezentowało troje uczniów: Martyna Paluch, Emilia Wandor (obie klasa VI) oraz Mateusz Gałuszka (kl. V). Z dumą informujemy, że najlepiej z trudnym dyktandem poradziła sobie nasza reprezentantka Martyna Paluch i to jej przypadł tytuł Mistrza Ortografii 2016. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum.




                                                                                               Zielona Szkoła w Łebie

W dniach 31 maja – 8 czerwca 2016 r. uczniowie klasy III przebywali na zielonej szkole w Ośrodku Wczasowym ”Star” w Łebie. Celem zielonej szkoły organizowanej dla trzecioklasistów było przebywanie w ekologicznie czystym środowisku i szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna. W ramach zielonej szkoły uczniowie uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno – sportowych: korzystali z basenu, uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych. Mieli możliwość wykorzystywania naturalnych czynników klimatycznych poprzez piesze wycieczki, spacery brzegiem morza, gry i zabawy ruchowe na plaży. W programie zielonej szkoły znalazły się także dyskoteki, spotkania z piosenką, spotkanie kaszubskie (prelekcja o kulturze i folklorze kaszubskim z oprawą muzyczną), ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewem, zwiedzanie Łeby kolejką bajkową . Uczniowie mieli też możliwość poznania niektórych nadmorskich miast. Zorganizowana została całodniowa wycieczka autokarowa do Trójmiasta. W Gdyni spacerowali po Skwerze Kościuszki, zwiedzili „Dar Pomorza” – statek - legendę, uznawany za jeden z najpiękniejszych żaglowców świata, nazwany „Białą Fregatą. Podziwiali również oceanarium, w którym zgromadzono obrazy flory i fauny z mórz i oceanów. Akwarium Gdyńskie bardzo zainteresowało naszych uczniów. Do Gdańska przejechali autokarem, aby pospacerować po Starówce i zobaczyć PANIENKĘ Z OKIENKA. Pobyt w Trójmieście był wspaniałą lekcją integrującą różne dziedziny życia. Odbyła się również wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego. Podróż kolejką bajkową do Rąbek, rejs stateczkiem przez jezioro Łebsko, spacer przez Słowiński Park Narodowy oraz wesoła zabawa na ruchomych wydmach dostarczył naszym dzieciom wielu wrażeń. W drodze powrotnej odwiedzili Wyrzutnię Rakiet. Z okazji Dnia Dziecka udali się do Parku Dinozaurów, gdzie wszyscy mogli korzystać z różnych form wypoczynku i zabawy. Zrobili mnóstwo pamiątkowych zdjęć. W ramach środków z Urzędu Gminy w Osieku, odwiedzili Rekreacyjno – Edukacyjny „Sea Park” w Sarbsku w gminie Wicko. Obserwowali karmienie fok i kotików połączone z ich treningiem. Dużo emocji dostarczyło Prehistoryczne Oceanarium 5D.
Dużą atrakcją była możliwość korzystania z Aqua- Parku w ośrodku wczasowym „Arena Słońca” oraz jazda konna w stadninie koni w Nowęcinie.Dzieci miały również okazję uczestniczyć w interaktywnej wystawie Łebskich Klocków, która dała możliwość stania się częścią pełnego przygód świata LEGO. Wyjazd na zieloną szkołę był dla większości uczniów pierwszym samodzielnym wyjazdem. Dla wielu uczniów było to także pierwsze spotkaniem z morzem. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o Polsce i poznać wiele ciekawych miejsc, miast polskich, elementy krajobrazu nadmorskiego.
Ponadto zielona szkoła dała im możliwość nabywania umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu codziennym. Uczniowie musieli wykazać się samodzielnością w zakresie higieny osobistej, dbałości o rzeczy swoje i kolegów, umiejętnością współżycia w grupie rówieśniczej. Wyjazd na zieloną szkołę ma więc wiele walorów zarówno edukacyjnych, poznawczych, jak i wychowawczych. Jest dla uczniów wielką przygodą.
Organizatorem Zielonej Szkoły w Łebie było Biuro Podróży i Wycieczek Szkolnych „Tramp-Tour” w Bielsku Białej, któremu bardzo dziękujemy. Dziękujemy również Pani koordynator – Jadwidze Smolarek oraz Pani Ewelinie Górkiewicz i Pani Marii Leśniak.
Opiekunowie Zielonej Szkoły w Łebie: Bożena Wandor i Maria Lach


 



1 czerwca - Dzień Dziecka

Środowy poranek powitał wszystkie dzieci piękną pogodą. W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Dziecka spędziliśmy na sportowo. Najpierw klasy I i II rywalizowały na torze przeszkód. Dzieci zmagały się z różnymi konkurencjami, w których wykorzystane zostały umiejętności zdobyte na lekcjach wychowania fizycznego. Liczyły się spryt, szybkość i gibkość. Następnie uczniowie rozegrali mecz w dwa ognie. W tym dniu wszyscy byli zwycięzcami. Po klasach młodszych na boisko wkroczyły klasy IV, V i VI. Uczniowie rozegrali mecz w piłkę nożną i w siatkówkę. Po zakończonych, sportowych zmaganiach wszyscy udali się na pyszne lody ufundowane przez Radę Rodziców. Dzień upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.

 

 

 


Bezpieczniki Taurona - zajęcia edukacyjne

W dniu 11 maja 2016r. w naszej szkole gościła przedstawicielka firmy Tauron, a nasza szkoła wzięła udział w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Bezpieczniki Taurona  -  włącz dla dobra dziecka". Prowadząca w bardzo przystępny sposób w formie gier edukacyjnych i prezentacji multimedialnej przedstawiła zagrożenia związane z niebezpiecznym użytkowaniem prądu i ognia. Nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w tym programie na rok szkolny 2015/2016. Patronat nad programem objęli Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Nasza szkoła została umieszczona na mapie Polski dla szkół bezpiecznych Taurona.



                                                                                         Wyjazd do Teatru Groteska w Krakowie

31 maja 2016 roku uczniowie klas starszych (IV-VI) wraz z opiekunami udali się do Krakowa, by obejrzeć spektakl teatralny pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Przedstawienie oparte jest na znanej chyba wszystkim powieści o tym samym tytule opowiadającej losy rudowłosej sieroty Ani, dziewczynce o wielkiej wyobraźni i wrażliwości, która na Zielonym Wzgórzu znajduje wreszcie swoje miejsce na ziemi. Sztuka, przeplatana raz wzruszającymi, a raz wesołymi piosenkami, bardzo przypadła wszystkim do gustu. Po spektaklu cała grupa, korzystając z pięknej tego dnia pogody, udała się jeszcze na krakowski rynek, aby nacieszyć się atmosferą miasta polskich królów.

 


Wycieczka na Górę Żar


We wtorek w dniu 31 maja uczniowie klasy I i II uczestniczyli w wycieczce górskiej. Udali się w Beskid Mały na Górę Żar. Na szczyt wyjechali koleją linowo – terenową, gdzie zobaczyli zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej. Z góry podziwiali Jezioro Żywieckie I Jezioro Międzybrodzkie oraz panoramę Beskidów z Hrobaczą Łąką i Magurką. Następnie szlakiem przeszli w kierunku Kiczery. Tam krótko odpoczęli. Wrócili z powrotem po swoich śladach zachwycając się rozległymi widokami. Obejrzeli latających spadolotniarzy. Po zakupieniu pamiątek i i zjedzeniu lodów uczestnicy zeszli ze szczytu na lotnisko szybowcowe Górskiej Szkoły Szybowcowej ”Żar”. W hangarze uczniowie zobaczyli szybowce, o których ciekawie opowiadał instruktor latania. Pogoda dopisała, wszyscy wrócili radości i zadowoleni.




Finał XXXII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Nowym Sączu


W dniu 18 maja 2016 r. odbył się finał XXXII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentował Szymon Gałuszka z klasy II. Przesłuchania laureatów wyłonionych w konkursach rejonowych w Oświęcimiu, Krakowie, Gorlicach, Tarnowie, Trzebini, Nowym Sączu i Nowym Targu odbyły się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Miasteczko Galicyjskie to niezwykłe muzeum, będące filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Niezwykłe, bo wizyta w tym miejscu przeniosła nas o dziesiątki lat wstecz na rynek i uliczki, które oddają charakter małomiasteczkowej zabudowy Galicji. Tworzące je obiekty odtworzono wiernie na podstawie starych planów, rycin i zachowanych rynków małopolskich miasteczek. Dzięki temu, przechadzając się po placu rynkowym otoczonym domami mieszczańskimi, przekraczając każdy próg, można w pełni poczuć klimat sprzed wieków. Jest więc w Miasteczku m.in. atelier fotografa, zakład zegarmistrzowski, urząd pocztowy, dawna apteka, pracownia krawiecka, posterunek żandarmerii, remiza strażacka, sklep spożywczy. Szymon wraz z towarzyszącymi mu osobami mógł zobaczyć to ciekawe miejsce. Uczeń wrócił z konkursu z dyplomem oraz nagrodą książkową. Szymkowi gratulujemy sukcesów w recytacji polskiej poezji i prozy.


Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Eko-Planeta"


Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-Planeta”, organizowanym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie, przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: dla klas 3 - 4 oraz dla klas 5 - 6 szkoły podstawowej. Uczniowie musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat ekologii i ochrony środowiska, znacznie wykraczającą poza program nauczania.
Miło nam poinformować, że w XIII edycji konkursu dwóch uczniów otrzymało wynik bardzo dobry: Dawid Spisak z klasy VI i Karol Żabiński z klasy III. Wyróżnienia uzyskali: Patryk Zemła kl. III , Marcel Górkiewicz kl. III, Sandra Piotrowska kl.III, Bartłomiej Kuwik kl. III, Hubert Pieróg kl. III, Mariam Mohammad Nowak kl. III, Amelia Noszka kl. IV, Szymon Wandor kl. IV, Mateusz Gałuszka kl. V, Karolina Bies kl. V, Mateusz Nikliborc kl. V, Martyna Paluch kl. VI.
Uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki, otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Lidia Mołdawska i p. Bożena Wandor.



Kangur Matematyczny 2016


Tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR została podsumowana. W matematycznej rywalizacji uczestniczyli najlepsi matematycy, którzy nie bali się podjąć trudnych zadań. Zadania o różnym stopniu trudności, zadania logiczne i nietypowe okazały się dla niektórych uczniów wyzwaniem, z którym poradzili sobie całkiem nieźle. Spośród 44 uczestników naszej szkoły wyróżnienia otrzymali: kategoria „Żaczek” kl. II - Amelia Matyjasik, Amelia Górkiewicz oraz Zuzanna Stachowicz. W kategorii „Maluch” kl. III – IV Bartłomiej Kuwik, natomiast w klasach V-VI, kategoria „Beniamin” Agnieszka Cinal i Martyna Paluch. Gratulujemy wyróżnionym uczniom.


Spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielami Stowarzyszenia Dolina Karpia w Zatorze

12.04. 2016 roku już po raz kolejny odbyła się lekcja z cyklu „Spotkania pokoleń”. Tym razem gościliśmy w szkole p. Annę Świątek dyrektor biura Stowarzyszenia Dolina Karpia w Zatorze. Niemałą atrakcją, szczególnie dla młodszych uczniów była także wizyta „Pana Karpia”- pluszowej maskotki stowarzyszenia. W czasie spotkania pani Anna Świątek przybliżyła uczniom tematykę dotyczącą działania organizacji, jej celów i zasięgu. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację multimedialną oraz odpowiadały na liczne pytania dotyczące zasobów przyrody w naszym regionie. Wszyscy dobrze się bawili, a każde dziecko otrzymało upominek lub książkę. Na koniec spotkania klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z „Panem Karpiem” i naszym gościem.


Święto Narodowe Trzeciego Maja

29 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uchwalona w 1791 roku konstytucja była drugim tego typu aktem prawnym na świecie. Była ona próbą wzmocnienia Rzeczypospolitej, która znajdowała się w trudnej sytuacji dziejowej. Uczniowie klasy VI w krótkim wystąpieniu nawiązali do tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia, inscenizując między innymi akt uchwalenia konstytucji przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nie zabrakło także patriotycznych wierszy oraz piosenek.


V Międzygminny konkurs przyrodniczy „Mój przyjaciel las” pod patronatem Wójta Gminy Osiek p. Jerzego Mieszczaka


Konkurs odbył się 25 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Osieku. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy V: Mateusz Gałuszka i Szymon Jekiełek. Chłopcy bardzo rzetelnie przygotowywali się do udziału w zmaganiach: przeczytali wiele książek dotyczących lasu, wyszukiwali informacje w Internecie, przesłuchiwali płyty z głosami ptaków, rozwiązywali testy, krzyżówki, zagadki. Ich wysiłek nie poszedł na marne: najpierw pokonali w eliminacjach szkolnych rywali z klasy VI i V, a następnie zajęli I miejsce w V Międzygminnym konkursie przyrodniczym. Gratulacje!
Należy jeszcze przypomnieć, że w zeszłym roku również drużyna z naszej szkoły zwyciężyła w Międzygminnym konkursie.



Dzień Ziemi

21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Ziemi”. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Las bliżej nas”. Uczniowie z klas I – VI wzięli udział w konkursie dotyczącym wiedzy o lesie. W drodze eliminacji klasowych wyłoniono 3 dwuosobowe drużyny. W skład każdej z nich wchodził jeden uczeń z młodszej i jeden ze starszej grupy wiekowej. Oto nazwy drużyn i ich skład:
1. „Dzieciaki z leśnej pak” - Zuzia Frączek z klasy I oraz Dawid Spisak z klasy VI
2. „Przyjaciele lasu” - Amelia Górkiewicz z klasy II oraz Daniel Ćwiertnia z klasy V
3. „Rude lisy” – Karol Żabiński z klasy III oraz Kinga Trzaska z klasy IV
Jurorami w konkursie byli uczniowie klasy V: Mateusz Gałuszka i Szymon Jekiełek , którzy wygrali eliminacje do międzyszkolnego konkursu przyrodniczego i będą w nim reprezentować naszą szkołę . Wraz z Anią Szostak z klasy VI prowadzili również turniejowe zmagania.
Uczestnicy musieli wykazać się między innymi znajomością poszczególnych warstw lasu i organizmów w nich występujących, zależności pokarmowych, zasad zachowania się w lesie, umiejętnością rozpoznawania liści i szyszek drzew, zwierząt oraz grzybów leśnych. Część zadań przeznaczona była dla młodszych zawodników, część dla starszych, niektóre z kolei musieli wykonywać wspólnie, ściśle ze sobą współpracując. Poszczególne konkurencje wzbudzały sporo emocji - zarówno wśród uczestników, jak i publiczności.
Zwycięzcami turniejowych zmagań zostali „Przyjaciele lasu”, drugie miejsce przypadło dwóm drużynom jednocześnie: „Rudym lisom” oraz „Dzieciakom z leśnej paki”.
                  


                   

  Międzygminny Konkurs Ortograficzny „ORTOGRAFIK”                                                                

W dniu 20 kwietnia 2016 roku najlepsi znawcy ortografii klas II i III, z czterech szkół z Gminy Osiek i Polanka Wielka spotkali się w ZSP nr 1 w Osieku i przystąpili do rywalizacji. Celem było uzyskanie jak najlepszego wyniku i głównego trofeum „Pióra Wójta”. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów, 18 drugoklasistów oraz 14 trzecioklasistów. Pierwszym zadaniem było zapisanie dyktanda, nad którym trzeba się było dobrze zastanowić, aby nie popełnić za dużo błędów. Drugim etapem konkursu była ortograficzna uzupełnianka. Również w tym zadaniu czyhały tu i ówdzie różne ortograficzne niespodzianki. Zarówno drugoklasiści jak i trzecioklasiści całkiem nieźle poradzili sobie z trudnymi słówkami, w których aż roiło się od ortograficznych pułapek. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy II, Lena Jasińska i Zuzanna Stachowicz oraz Bartłomiej Kuwik i Sandra Piotrowska z klasy III. W czwartek 5 maja w sali WDK w Osieku odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Obecni byli przedstawiciele obu gmin, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice dzieci uczestniczących w konkursie. Bartłomiej Kuwik uzyskał wśród uczniów klas III najlepszy wynik i otrzymał nagrodę główną konkursu „Pióro Wójta” ufundowane przez wójtów obu gmin. Bartek powtórzył swój sukces sprzed roku. Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, upominki. Uczniów naszej szkoły do konkursu przygotowały: pani Bogumiła Handzlik wychowawczyni kl. II i pani Bożena Wandor wychowawczyni kl. III.



 



Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

 

W dniach 26 i 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Pierwszego dnia Turnieju uczniowie udali się do Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu, aby przystąpić do testu pisemnego. Następnego dnia w Brzeszczach odbyła się część praktyczna Turnieju - jazda rowerem po torze przeszkód oraz zadania sprawdzające wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Uczniowie w składzie: Emilia Krawczyk, Anna Szostak, Mateusz Nikliborc oraz Szymon Potoczny uplasowali się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce. Gratulujemy uczniom bardzo wysokiej lokaty oraz życzymy dalszych sukcesów.

 



XXXII Wojewódzki Konkurs Recytatorski – etap rejonowy

W piątek 15 kwietnia 2016r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu odbyły się eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Przedstawicielem klas I - III był uczeń klasy II Szymon Gałuszka, klas IV - VI uczennica klasy V Kamila Kramarczyk.
Uczestnicy mieli za zadanie przygotować dwa utwory dowolnego autora o dowolnej tematyce - utwór poetycki i fragment prozy.
Komisję oceniającą recytatorów tworzyły nauczycielki polonistki z oświęcimskich szkół średnich. Ocenie podlegały: dobór repertuaru, wartość artystyczna i wychowawcza utworu oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretacja utworu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom swoich recytacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Laureaci konkursu obdarowani zostali nagrodami książkowymi i dyplomami laureata. Jeden z przedstawicieli naszej szkoły, uczeń klasy II Szymon Gałuszka został laureatem konkursu i będzie reprezentował naszą szkołę w etapie wojewódzkim. Finał odbędzie się w maju w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Gratulujemy !


„NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w roku szkolnym 2015/2016 w ogólnopolskim programie edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I - III szkół podstawowych. W programie uczestniczą uczniowie klasy II. Natomiast w klasach I i III przypomnimy zagadnienia związane z tematyką palenia papierosów. Zdrowie dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Codziennie dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki dla harmonijnego rozwoju. Na stan zdrowia  ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne: aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zachowywanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, a także nie używanie środków psychoaktywnych. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej. Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palnie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów.      Uczniowie klasy II poprzez zabawę, wykonywanie prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, czytanie wierszy o tematyce prozdrowotnej, zajęcia dramowe uczą się jak unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji.  Koordynatorem programu jest wychowawczyni  Pani Bogumiła Handzlik.                                                                                                               

 



TURNIEJ POŻARNICZY

 

W sobotę 19 marca w Osieku odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2016. Troje uczniów z naszej szkoły uzyskało najwyższe lokaty:

I miejsce – Marlena Obstarczyk

II miejsce – Justyna Domasik

III miejsce – Kinga Laszczak

Uczennice, które zajęły miejsca I i II zakwalifikowały się do kolejnego etapu turnieju, eliminacji powiatowych. Odbędą się one  9 kwietnia w OSP w Bulowicach. Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy wysokich lokat oraz życzymy sukcesów w kolejnych etapach zawodów. Nauczycielem odpowiedzialnym za przygotowanie uczniów do konkursu jest pan Tomasz Biela.

 

 



TURNIEJ BRD

 

We wtorek 22 marca w Bulowicach odbyły się eliminacje miejsko-gminne XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym w kategorii szkół podstawowych. Celem organizowanego turnieju jest pogłębienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej. Po części teoretycznej z zakresu wiadomości z dziedziny ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz części praktycznej na torze przeszkód uczniowie naszej szkoły nie dali szans zawodnikom z pozostałych szkół biorących udział w zawodach i zajęli I miejsce. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Emilia Krawczyk, Anna Szostak, Szymon Potoczny oraz Mateusz Nikliborc. Uczniowie wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 26 kwietnia. Zwycięzcom gratulujemy tak wysokiej lokaty oraz życzymy sukcesów w kolejnych etapach turnieju. Nauczycielem przygotowującym uczniów do konkursu jest pan Tomasz Biela.

 

 

 


 

Serdeczne życzenia z okazji nadchodzących

Świąt Wielkiej Nocy,  dużo radości,  nadziei i wiosennego optymizmu

składają

 

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie

         Zespołu Szkolno – Przedszkolnego

              w Głębowicach

 



Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny "Bakałarz"

Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny "Bakałarz" organizowany jest już od kilku lat. Celem tego konkursu jest rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania, rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania, odkrywanie i rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów oraz uświadomienie dzieciom, że piękne, estetyczne pismo jest wizytówką ich osobowości. Ocenie podlega ogólne wrażenie estetyczne, czytelność, estetyka, ład, prawidłowe rozmieszczenie tekstu, poprawność ortograficzna i interpunkcyjna, właściwe łączenie oraz równomierne położenie liter. Nasza szkoła po raz pierwszy z powodzeniem wzięła udział w tym konkursie. Spośród 393 uczestników do finału konkursu "Bakałarz 2016" zakwalifikowało się 3 uczniów klasy III:

 1. Natalia Dusik

2. Mariam Mohammad Nowak

3. Karol Żabiński

 Finaliści konkursu będą walczyć o tytuł "Bakałarza" i "Wicebakałarza" w Krakowie. Gratulujemy finalistom i życzymy powodzenia!

 



Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

Czy wiecie, że każdy uczestnik konkursu „Kangur Matematyczny” w tym roku brał udział             w historycznej chwili? 17 marca 2016 roku konkurs Kangur odbywał się po raz 25. Mieliśmy w tym roku mały jubileusz. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w szkołach średnich. Rozgrywany jest w sześciu kategoriach. Test konkursowy w kategorii "Żaczek" zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów. Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. W naszej szkole w konkursie wzięło udział 46 uczniów, w tym 22 uczniów z klasy II i III.  Cieszymy się, że znaleźli się uczniowie, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności matematyczne. Każdy uczestnik otrzymał układankę przestrzenną „Pentomino”.   Teraz pozostaje nam tylko czekać na wyniki konkursu i trzymać kciuki za startujących. Wyniki jak co roku zostaną opublikowane za 5 tygodni.                                                                        

                                                                                                                                            BH                                                           

         

 



Klasa II w Krainie Tauronka 

Organizatorem Konkursu był Tauron Dystrybucja Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie. Konkurs odbywał się w terminie: od dnia 2 listopada 2015 r. do dnia 28 lutego 2016 r. za pośrednictwem Internetu. Warunkiem uczestnictwa było aktywowanie przez wychowawcę klasy kont więcej niż 50% uczniów klasy. W konkursie wzięło udział 15 uczniów. Konkurs był podzielony na cztery etapy. Uczniowie mieli za zadanie uzyskać jak największą liczbę punktów w bieżących grach zręcznościowo-logicznych i quizach oraz dodatkowym zadaniu kreatywnym wykonanym przez klasę. Klasa druga zajęła 51 miejsce na 130 startujących szkół. Średnia klasy to 5114 punktów. Najwyższe wyniki uzyskali: Kinga Mazgaj 8100pkt, Wiktoria Noszka 7775pkt, Konrad Krzystoń 7498pkt oraz Szymon Tlałka 7225pkt. Konkurs przeprowadzony był w celach kreowania u dzieci świadomej i bezpiecznej postawy wobec prądu, a także edukowania o skutkach potencjalnie niebezpiecznego kontaktu z prądem oraz uczenia prawidłowego rozpoznawania sprzętów elektrycznych wokół siebie. Czteromiesięczna zabawa w Krainie Tauronka dobiegła końca. Zmagania uczniów  klasy drugiej przyczyniły się do tego, że w Krainie został przywrócony prąd.  

                                                                                                                                            BH                                                                                                                                                   

 



                                                             Zespół Avocado w ZSP Głębowice

17 lutego 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Głębowicach po raz kolejny gościli zespół muzyczny Avocado, który zaprezentował jedną ze swych audycji muzycznych. Spotkanie koncentrowało się wokół instrumentów perkusyjnych obecnych w kulturze wielu narodów. Uczestnicy spotkania poznali nazwy oraz budowę wielu, często niezwykłych instrumentów, mieli też okazję na nich zagrać. Na końcu, wraz z muzykami z Avocado, stworzyli własny zespół muzyczny i zaprezentowali próbkę swych umiejętności. Mamy nadzieję, że grupa Avocado wkrótce znów odwiedzi naszą szkołę i ponownie przybliży nam fascynujący świat muzyki.

 


                                                                          Zabawa karnawałowa

09 lutego 2016 roku w Szkole Podstawowej w Głębowicach odbyła się dyskoteka karnawałowa. Uczniowie postanowili wykorzystać ostatni dzień karnawału i wspólnie spędzić go w rytmie najnowszych dyskotekowych przebojów. Zabawa została podzielona na dwie części – najpierw bawili się uczniowie klas I-III, po nich na parkiecie pojawili się uczniowie klas starszych. Zgodnie z karnawałową tradycją w czasie dyskoteki odbył się też konkurs na najwspanialszy karnawałowy strój, a jego laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Sądząc po panujących wśród uczniów nastrojach, zabawę należy uznać za udaną.

Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski wspólnie z wychowawcami klas I-III.



Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to w naszej szkole wielkie wydarzenie. Po raz kolejny babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na swoje święto do sali Wiejskiego Domu Kultury. To wyjątkowe spotkanie rozpoczął Pan dyrektor Andrzej Sokalski. Zwrócił się do przybyłych wspaniałych gości z wyrazami szacunku oraz złożył życzenia z okazji ich święta. W tym dniu uczniowie klasy trzeciej przedstawili widowisko jasełkowe. Natomiast chór złożony z uczniów klas IV-VI wzbogacił występ śpiewając i grając na instrumentach piękne kolędy. Mali artyści przygotowali występ pod kierunkiem p. Bożeny Wandor. Na scenie można było zobaczyć zarówno świętą rodzinę, pastuszków, kolędników, górali i krakowianki. Z pokłonem zjawili się także Trzej Królowie. Następnie dzieci z klasy pierwszej i drugiej zaprezentowały wiersze i piosenki nawiązujące do tematyki tego szczególnego dnia. Ich starsi koledzy dołączyli od siebie muzyczną laurkę. Pieczę nad nimi sprawowali wychowawcy klas.
Młodzi aktorzy świetnie prezentowali się w swoich rolach, w swój występ wkładali całe serce i zapał. Świadomość, że występ oglądają ich ukochane babcie i dziadkowie, dodawała im pewności siebie. Dumni ze swoich wnucząt dziadkowie szczerze oklaskiwali młodych aktorów. Dziękujemy rodzicom klasy drugiej za sprawną organizację i przygotowanie sali, rodzicom klas I-VI za pyszne ciasta i ciasteczka, a gościom za datki.


                   
Finał konkursu w Bochni

W dniach 14-15 grudnia 2015r. uczeń klasy II Szymon Gałuszka przebywał wraz z wychowawczynią Panią Bogumiłą Handzlik na finale Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi”. Konkurs odbywał się w Kopalni Soli w Bochni, w Komorze Ważyn, 250 metrów pod ziemią . W jury konkursu zasiadali aktorzy: Jolanta Żółkowska i Józef Mika, poetka Małgorzata Broda oraz ksiądz Łukasz Piórkowski z programu „Ziarno”. Po przesłuchaniach laureatów konkursów rejonowych z całej Polski uczestnicy udali się na zwiedzanie zabytkowej kopalni. Pani przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiadała o historii najstarszej kopalni soli w Polsce. Zwiedzający mieli możliwość przejechania się kolejką ”Kuba”, zobaczyli piękną Kaplicę św. Kingi oraz stare urządzenia i przedmioty, które służyły górnikom do wydobycia soli. Dla Szymona wielką atrakcją był zjazd ze 140 metrowej zjeżdżalni oraz gra w piłkę nożną w podziemnej sali gimnastycznej. Wieczorem aktorzy przedstawili program poetycki „Do Ciebie wołam”. Kolejną niespodzianką podczas pobytu był nocleg w kopalni. Następnego dnia wczesnym rankiem uczestnicy konkursu udali się do Kaplicy św. Kingi na mszę świętą roratnią. Mszę odprawił współorganizator konkursu ksiądz Andrzej Mulka - redaktor „Promyczka” oraz Kawaler Orderu Uśmiechu. O godzinie 10-tej odbyło się ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród. Wszyscy laureaci wyjechali z Bochni z prezentami oraz ciekawymi przeżyciami.  








Zdrowych, pełnych ciepła i radości Świąt Bożego Narodzenia
oraz uśmiechu i optymizmu na każdy dzień Nowego Roku
życzą
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie
ZSP w Głębowicach


 

                                                                           Mikołajki 2015

4 grudnia 2015 roku do Domu Kultury w Głębowicach
zawitał niezwykły gość – sam święty Mikołaj.
Grudniowe spotkania świętego ze wszystkimi
dziećmi z naszej wsi stają się już małą tradycją.  
 W piątkowy wieczór WDK pękał w szwach – dzieci
wraz z opiekunami z niecierpliwością oczekiwały
na pojawienie się Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Ten czas umilił wszystkim krótki
program artystyczny z udziałem klasy VI przygotowany przez panią A. Łysoń wspomaganą
przez p. Bożenę Ślesak i M. Kramarczyk. W trakcie spotkania ze świętym Mikołajem
można było także zaopatrzyć się w słodycze i ciepłe napoje w przygotowanym przez
Radę Rodziców stoisku.
 

                                                                Turniej Tenisa Stołowego 

7 grudnia 2015 r. najlepsi tenisiści i tenisistki stołowe ze szkół podstawowych z Gminy Osiek wzięli udział w II Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego. Zmagania młodych sportowców  tradycyjnie odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Osieku. W rywalizacji wzięło udział 12 uczniów (6 chłopców i 6 dziewcząt) ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Osieku i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głębowicach. Zmagania podzielono na dwie kategorie: chłopców i dziewcząt. Wśród dziewcząt najlepsze okazały się zawodniczki z Głębowic i zajęły I miejsce – Emilia Krawczyk i II miejsce – Martyna Gibas.Trzecią lokatę wywalczyła tenisistka stołowa z Osieka, Martyna Frej. W kategorii chłopców, dopiero po podliczeniu „małych punktów”, zwyciężył uczeń ZSP w Głębowicach – Szymon Potoczny, II miejsce przypadło Piotrowi Frączkowi z SP Nr 2 w Osieku. Na III miejscu uplasował się zawodnik z Głębowic – Mateusz Nikliborc.  Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i atrakcyjne nagrody. Ich fundatorem był andrychowski oddział Banku Zachodniego WBK. Gratulujemy uczestnikom i wuefistce !

 

 


XIX Ogólnopolski Konkurs Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień Świętej  Kingi”  

                                                                                                                        

W dniu 4 grudnia 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu
 odbyły się eliminacje rejonowe konkursu poezji religijnej.  
Wzięło w nich udział czterech uczniów naszej szkoły.
Klasy I - III reprezentowali  Amelia Matyjasik i Szymon Gałuszka,
 natomiast klasy IV - VI Kamila Kramarczyk i Anna Szostak.
Uczniowie recytowali wiersze o tematyce religijnej.
Ocenie jury podlegał  dobór repertuaru, interpretacja utworu,
 kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny młodych interpretatorów
poezji. Wszyscy bardzo ładnie zaprezentowali się zebranej publiczności.
Jury nagrodziło ucznia klasy II Szymona Gałuszkę,
który został laureatem konkursu i będzie uczestniczył w przesłuchaniach
finałowych w Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia.
Wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy V Kamila Kramarczyk. Gratulujemy !


Andrzejki w bibliotece szkolnej

W czwartek,   26 i 27 listopada,  nasza biblioteka przeistoczyła  się w   Krainę Wróżb i Magii.
Już na korytarzu  czarne koty zapraszały wszystkich do jej odwiedzenia. Odpowiednio
 udekorowana, oświetlona lampkami biblioteka skrywała w sobie niejedną tajemnicę. Czarownice,
wróżki, cyganki i koty przepowiadały najbliższą przyszło uczniom i niektórym – najodważniejszym
 
nauczycielom. Wcieliły się w nie uczennice z klasy V, które z dużym zaangażowaniem
pomagały w organizacji i przygotowaniu całej imprezy. Miały w tych dniach pełne ręce pracy.
Tak tłoczno w bibliotece
nie było od dawna; wszyscy chcieli skorzystać z jedynej i niepowtarzalnej szansy ujawnienia
 imienia ukochanego/ukochanej, poznania ich cech charakteru, dowiedzenia się:
 „kim zostanę  w przyszłości?”. Można też było uzyskać przepowiednie na najbliższe
godziny czy dni. Wróżono z różnego rodzaju magicznych kart,  kubeczków, butelki,
serc z imionami, butów, zapałek, tajemniczych znaków. Bibliotekę odwiedziły nawet
 przedszkolaki, z czego bardzo się cieszymy.
Andrzejki w naszej bibliotece były nie tylko
 
wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej mogliśmy też kultywować
 tradycje ludowe, dowiedzieć się czegoś więcej o pochodzeniu tego święta i związanych z nim
obrzędach. Dzieci z młodszych klas mogły posłuchać także „Andrzejkowych opowiadań”.
                                                                                     Zapraszamy za rok!
 Oto kilka wyszukanych przez dzieci przysłów związanych z tradycją andrzejkową.
Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża.
 Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło.
Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja.
Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.
Czary mary, wosku lanie,
co ma stać się, niech się stanie!

Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie.
 



Krótka historia rycerstwa


30 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział
 w pokazowej lekcja historii pt. „Średniowieczne rycerstwo”.
Dzięki grupie rekonstrukcyjnej z Lublina uczniowie klas I – VI
 mogli zobaczyć broń jakiej używano w tamtych czasach.
Przekonać się na własnej skórze jak działały średniowieczne
 tortury, zobaczyć w jakim kolorze były buty rycerza,
z jakich elementów składał się strój rycerski, a nawet dotknąć
 prawdziwej broni rycerskiej. Każdy chętny miał okazję zakosztować
 przyjemności zakucia się w dyby.



Zabawa andrzejkowa

26 listopada 2015 roku w Domu Kultury w Głębowicach odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa.
 W zorganizowanej przez Radę Rodziców imprezie wzięli udział uczniowie wszystkich klas szkoły
 podstawowej oraz przedszkolaki. Uczestnicy dyskoteki mogli nie tylko bawić się w rytm największych
 muzycznych przebojów, ale także zaopatrzyć się w różnego rodzaju smakołyki w przygotowanym przez
 Samorząd Uczniowski sklepiku, a ponieważ była to zabawa andrzejkowa, nie mogło zabraknąć także
 stoiska z wróżbami. Każdy uczestnik miał więc okazję poznać imię swej przyszłej sympatii czy też
 dowiedzieć się, jaki zawód będzie kiedyś wykonywał. Zabawa upłynęła w miłej i nastrojowej atmosferze.




 Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 10.11.2015r. w naszej szkole odbyła się akademia, upamiętniająca 97 rocznicę
 odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny przygotowali uczniowie
klasy IV pod kierunkiem pana Tomasza Bieli. Młodzi artyści zaprezentowali montaż
słowno-muzyczny. Refleksja i smutek poezji przeplatały się z radością i ekspresją pięknych pieśni patriotycznych.






                                                 Śniadanie Daje Moc !

Śniadanie Daje Moc to edukacyjny program na temat zasad zdrowego odżywiania.
 
Na kilka dni przed akcją wychowawczynie klas I-III poinformowały dzieci o planach
 zorganizowania wspólnego śniadania, po to, aby mogły się przygotować oraz
 porozmawiać o tym między sobą i w domu z rodzicami. W dniu akcji przyniesione
 produkty ułożyły przy pomocy rodziców w zaaranżowanym bufecie jako kolorowe
wyspy – wyspa owocowa, wyspa warzywna. Pojawiły się naturalne soki, jogurty,
kawa zbożowa z mlekiem i woda mineralna.
Wychowawczynie objaśniły dzieciom, dlaczego te produkty należy jeść na śniadanie,
aby dało ono moc na cały dzień. Zapoznały uczniów z 12 zasadami prawidłowego żywienia.
 Potem zachęciły do odwiedzenia każdej wyspy i skomponowania swojego ulubionego
 śniadania tego dnia. Dzieci przy pomocy rodziców przygotowały pyszne i pomysłowo
 udekorowane kanapki. Na żytnim pieczywie nie zabrakło nabiału, pełnych witamin warzyw i owoców. Pojawiły się również
 owocowe szaszłyki. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy
 jednym stole z kolegami i koleżankami. Taka akcja uczy dzieci, aby nie jadły w pośpiechu i byle czego.
Po zakończeniu posiłku dzieci otrzymały jeszcze jedno zadanie, narysowanie ich wspólnego śniadania, które przygotowały w klasach.

 



              Śladami Jana Pawła II – wycieczka do Wadowic                                                                                                              

    „...W każdym razie, tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło.

 I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły  i teatr się zaczął.

 I kapłaństwo się zaczęło...”         

Tegoroczny Dzień Patrona uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od udziału we mszy świętej
 w intencji Świętego Jana Pawła II. Ksiądz proboszcz Krzysztof  Błachut w swoim kazaniu
zwrócił uwagę na wartości, którymi kierował się w swoim życiu Ojciec Święty Jan Paweł II.                                                                                                      
Po mszy świętej uczniowie wraz z nauczycielami udali się dwoma autokarami do Wadowic. Pierwszym etapem wycieczki było
 zwiedzanie Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie mogli zobaczyć dawne mieszkanie rodziny Wojtyłów
 oraz liczne pamiątki z pontyfikatu Papieża Polaka. Zwiedzając muzeum z przewodnikiem, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję
 poznać miejsce, w którym rozpoczęła się historia przyszłego papieża Jana Pawła II. Właśnie tu stawiał on swoje pierwsze kroki,
 poznawał świat i ludzi. W tym miejscu doświadczył życiowych tragedii związanych ze śmiercią matki i starszego brata.
 Multimedialne muzeum pozwoliło poznać młodego człowieka, który był i jest wzorem, i autorytetem dla milionów ludzi
na całym świecie. Po zakończeniu zwiedzania był czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć i kupienie pamiątek.
 Kolejnym etapem było zwiedzanie miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły w Wadowicach.
 Najpierw wycieczkowicze udali się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się chrzcielnica,
 przy której został ochrzczony mały Lolek. Potem udali się na rynek, gdzie mogli zobaczyć dawną szkołę podstawową,
 w której się uczył, kamieniczki i cukiernię, do której chodził po maturze na kremówki. Spacerkiem przeszli pod Liceum
 Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity, do którego uczęszczał Karol. Stamtąd uczniowie przeszli na górkę do Klasztoru
 Ojców Karmelitów Bosych, do Sanktuarium św. Józefa, gdzie młody Karol często chodził z ojcem i przystępował do spowiedzi.
Z tego miejsca wszyscy mogli podziwiać rozległą panoramę miasta. Uczestnicy wycieczki wrócili z powrotem na rynek,
aby posmakować słynnych „papieskich kremówek” i nasycić się pięknymi widokami Wadowic. Ten wyjątkowy, słoneczny,
 ciepły, jesienny dzień 29 października 2015 roku na długo pozostanie w naszej pamięci.
 
 
„Owocowe Święto” w naszej szkole
Nasza szkoła od wielu lat propaguje zdrowy styl życia. Jednym z jego elementów, na który kładziemy
bardzo duży nacisk, jest zdrowe odżywianie się. Zorganizowany w zeszłym roku szkolnym „Dzień Jabłka”
 cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, dlatego też postanowiliśmy kontynuować zwyczaj
 przeprowadzania podobnego typu imprez edukacyjnych.
30 października odbyło się „Owocowe Święto”.
Cele imprezy, to:
- zachęcenie dzieci do spożywania owoców oraz ich przetworów jako źródła witamin
- uświadomienie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju
- wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się
- utrwalenie wiadomości na temat owoców
- rozwijanie kreatywności, samodzielności, umiejętności pracy w grupach
- dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy

Przygotowania do „Owocowego Święta” rozpoczęły się już 2 tygodnie wcześniej i dostarczyły uczniom sporo
 emocji. Każda z klas wybrała jeden owoc, który miała za zadanie zaprezentować:

- klasa I - banany
- klasa II - gruszki
- klasa III - jagody
- klasa IV - śliwki
- klasa V - winogrona
- klasa VI - brzoskwinie

Prezentacja polegała na omówieniu omówieniu owocu, jego pochodzenia, wartości odżywczych, zawartości witamin.
 Ponadto klasy przygotowały krótkie inscenizacje związane ze swoim „bohaterem”, wierszyki, piosenki, hasła
zachęcające do jego spożywania, plakaty. Całości dopełniały piękne „owocowe” stroje. Oczywiście nie mogło
zabraknąć też ułożonych dekoracyjnie na półmiskach i w koszach świeżych owoców ( którymi później wszyscy się częstowali)
, a pomiędzy nimi polnych kwiatów i ziół.

Każda z klas wspaniale wywiązała się z powierzonych zadań, wykazując się dużą kreatywnością i zapałem.
Uczniowie mieli także za zadanie przygotować przepisy na zdrowe i ciekawe dania z wykorzystaniem wybranego owocu.
 Zostały one umieszczone na szkolnej gazetce, a następnie dołączą do „Katalogu Przepisów” gromadzonego w
bibliotece szkolnej. Zachęcamy do korzystania!

Wielkie podziękowania należą się mamom, które również zaangażowały się w nasz projekt. Nie tylko podzieliły się
 swoimi przepisami, ale także upiekły pyszne, owocowe ciasta. To dopiero była niespodzianka!!!


W przygotowaniu imprezy wzięły udział nie tylko poszczególne klasy:
- Koło plastyczne udekorowało szkolny korytarz owocowymi girlandami.
- Koło przyrodnicze przygotowało gazetkę dotyczącą roli witamin.
- Dzieci ze świetlicy wykonały bardzo pomysłowe „Owocowe stworki”, które okazały się wesołym uzupełnieniem dekoracji korytarza.
- Biblioteka szkolna zorganizowała rozgrywki „Witaminowego Piotrusia”, zaprosiła tez dzieci na „Owocowe Spotkanie”.

Podczas imprezy uczniowie świetnie się bawili, ale także, mamy nadzieję, dużo nauczyli.

Super Chłopak 2015
30 września 2015 roku z okazji Dnia Chłopaka odbył się w naszej szkole
 konkurs na Super Chłopaka. W zawodach wzięło udział dwunastu uczniów – każdą klasę
 reprezentowało dwóch uczestników. Na zawody składało się pięć konkurencji: wiązanie krawata,
 jedzenie cytryny, rozpoznawanie smaków potraw, podbijanie piłki oraz znajomość marek
samochodów i herbów klubów piłkarskich. Zwycięzcą w kategorii chłopców młodszych (klasy I-III)
został Bartłomiej Kuwik, najlepszy spośród chłopców starszych (klasy IV-VI) okazał się
Michał Brońka.
Konkurs został przygotowany przez Samorząd Uczniowski.
 

 

   
Święto Edukacji Narodowej
 
13.10.2015 roku w Szkole Podstawowej w Głębowicach odbył się uroczysty apel
z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to, zwane powszechnie Dniem Nauczyciela,
zostało ustanowione na pamiątkę zatwierdzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Komisji
Edukacji Narodowej - pierwszej w Europie państwowej władzy oświatowej powołanej
 przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie to miało miejsce 14.10.1773 roku.
Uczniowie ZSP w Głębowicach także postanowili uczcić to wydarzenie i przygotowali
krótki program artystyczny złożony z piosenek i wierszy, w którym zawarli podziękowania
 oraz życzenia skierowane do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski. 
 

            
Wycieczka do Warszawy
13 września 2015 roku pięcioro uczniów klasy VI wraz z dwójką opiekunów udało się na
trzydniową wycieczkę do Warszawy. Była to nagroda za wysokie wyniki w nauce uzyskane
przez piątkę szóstoklasistów w poprzednim roku szkolnym.
Głównym celem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik,
największym tego typu centrum w naszym kraju.
Podróż do stolicy była świetną okazją, aby odwiedzić
także inne znane miejsca w Warszawie – Łazienki Królewskie, Wilanów, Stare Miasto,
Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki.
 Uczniowie zobaczyć mogli z bliska m.in. Pomnik Syrenki oraz Pomnik Małego Powstańca.
 Mieli także okazję przejechać się metrem. Wycieczkę uznać można za bardzo udaną,
uczniowie wrócił do domów pełni wrażeń. Wyjazd do Warszawy sfinansowany został przez Radę Rodziców.

Rajd Szkolny na Leskowiec

W środę 23 września 2015r. o godzinie 8.00 wyruszyliśmy dwoma autokarami
 na Szkolny Rajd Jesienny. W ten pierwszy jesienny dzień pojechaliśmy w stronę Rzyk.
 Po półgodzinnej jeździe dosyć duża grupa, bo licząca 97 uczniów i 12 opiekunów
wyruszyła z Rzyk Jagódek na Groń Jana Pawła II. Najpierw asfaltem dotarliśmy do
starej kuźni, przy której zatrzymywał się Jan Paweł II, kiedy wędrował jeszcze jako
 Karol Wojtyła po Beskidzie Małym. Potem serduszkowym szlakiem wyruszyliśmy w góry.
 Na szlaku spotykaliśmy grupy turystów podążających na szczyt.
 Po drodze zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek i drugie śniadanie.
Po półtora godzinnym marszu dotarliśmy do schroniska pod Leskowcem.
Następnie udaliśmy się do kaplicy – Sanktuarium Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II,
gdzie o godz.11.30 rozpoczęła się msza święta w intencji wszystkich turystów i uczestników rajdu.
Liturgii przewodniczył ks. Dawid Surmiak w asyście ks. Bartłomieja Dziedzica i diakona Kamila Kruczka.
 Po modlitwie ruszyliśmy na szczyt Leskowca. To bardzo blisko, więc po kilkunastu minutach byliśmy na
 miejscu.Leskowiec (922m n.p.m), przywitał nas piękną panoramą gór z Babią Górą, Policą, Magurką, Jaworzyną.
 Tam był dłuższy odpoczynek i wspólne zabawa na rozległej polanie.Ze szczytu Leskowca wróciliśmy czarnym szlakiem
 do Rzyk Jagódek. Zejście nie było całkiem łatwe, bo szlak był bardziej stromy niż szlak wyjściowy. Przy rozwidleniu
 szlaków była ostatnia przerwa na zjedzenie kanapek, które jeszcze zostały w plecakach. Do Głębowic
 wróciliśmy naładowani pozytywną energią.
 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
1 września cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. 
Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta msza święta w naszym kościele parafialnym.
Następnie
uczniowie udali się do szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu
głos zabrał pan Dyrektor.
Powitał wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły,
życząc im sukcesów w pracy i w nauce.
Szczególnie uroczyście powitani zostali pierwszoklasiści,
którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Inaugurację roku
 szkolnego uświetnił program artystyczny,
przygotowany przez uczniów klasy III.
Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas,
gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.


                                                                                        powrót do strony głównej

Utworzona: 03.10.2016,