Wydarzenia

Zielona Szkoła Łeba 2015

Dziesięć dni na przełomie maja i czerwca tego roku to niezwykły czas dla trzecioklasistów. W towarzystwie wychowawczyni Lucyny Kolasy, p. Lidii Mołdawskiej i dwóch mam: p. Beaty Gorzkowskiej i Barbary Wandor spędzali oni czas nad morzem w Łebie. Atrakcji było co niemiara. Uczniowie poznawali region zwiedzając ciekawe miejsca w okolicy Łeby. Odwiedzili też Gdynię i Gdańsk z jego piękną starówką. Zwiedzali oceanarium i Dar Pomorza - statek muzeum. W Sea Parku podziwiali foki podczas treningu i karmienia , oglądali morskie potwory w kinie 3D i 5D. Zobaczyli ,,pełne duchów” wnętrze pirackiego statku, który do góry nogami osiadł na ,,dnie oceanu”. Niezwykłych wrażeń dostarczyła im wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie podziwiali niezwykłą przyrodę, wyrzutnię rakiet z okresu II wojny światowej i ruchome wydmy, z których mimo szaleńczych piasków, turlali się, aż do utraty sił. Mieli też okazję sprawdzić swój zmysł orientacji w największym w Polsce zielonym labiryncie. Poznali tam legendy kaszubskie, mieli okazje posłuchać kaszubskiej gwary, a nawet nauczyć się kilku zdań ,,po kaszubsku”. Mimo że woda w morzu nie była zbyt ciepła najwięksi śmiałkowie zanurzyli się w nim po szyję. Ci, którzy wolą cieplejsze klimaty popływali w tropikalnym wodnym parku. Cieplejsze dni i wieczory spędzaliśmy na plaży. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością wznosiły niezwykłe budowle z nadmorskiego piasku, biegały, grały w piłkę i opalały się. Podziwiały niezwykłe zachody słońca, a ,,ranne ptaszki” witały dzień na plaży o czwartej piętnaście rano. To był niezwykły i niezapomniany czas, pełen przygód i zabawy.
Trzecioklasiści wraz z wychowawczynią dziękują rodzicom za zaufanie i wiarę, że ich pociechy poradzą sobie z dala od domu. Dziękujemy też GOPS w Osieku za dofinansowanie programu profilaktycznego, realizowanego podczas Zielonej Szkoły oraz Radzie Rodziców za finansowe wsparcie.



Bezpiecznie, zdrowo i sportowo – festyn rodzinny w Głębowicach

14 czerwca 2015 roku na placu przy Domu Kultury w Głębowicach odbył się festyn rodzinny, którego organizatorem była Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Głębowicach wraz z Radą Rodziców. Imprezę rozpoczął występ Młodzieżowej Amatorskiej Orkiestry Dętej. Po niej na scenie pojawiły się uczennice klasy IV i VI: Agnieszka Cinal, Beata Nowak i Zuzanna Bogunia, które zachwyciły słuchaczy swoim śpiewem. Część artystyczną zakończył występ zespołu tanecznego „Promień”. Publiczność mogła zobaczyć w akcji grupę karate OYAMA, a także specjalne pokazy zrealizowane przez strażaków z głębowickiej OSP, policjantów z KPP w Oświęcimiu i ratowników medycznych z Bielska –Białej. Nie zabrakło również okazji do tego, by uczestnicy festynu sprawdzili swoją wytrzymałość fizyczną oraz umiejętności. Okazją ku temu był konkurs ruchu drogowego, sztafeta pokoleń oraz wielobój składający się konkurencji takich jak np. rzut woreczkami do celu czy kręcenie hula-hopem. Podsumowaniem części sportowej był mecz siatkówki rozegrany pomiędzy drużyną złożoną z nauczycieli i zespołem rodziców. Festyn zakończyło losowanie nagród – posiadacze losów mogli stać się właścicielami atrakcyjnych nagród.



Wycieczka klasy II do Parku Miniatur oraz średniowiecznej Warowni w Inwałdzie


Dnia 10 czerwca uczniowie klasy drugiej udali się na wycieczkę szkolną do Inwałdu. Uczniowie nie tylko zwiedzili park składający się z miniatur ponad 50 budowli najsłynniejszych architektonicznych cudów świata, ale również skorzystali z różnorodnych atrakcji takich jak seans w kinie 5D,zjazd super ślizgiem czy też jazda autodromami. Ponadto, dzieci zwiedziły park ruchomych smoków, osadę średniowieczną, w której odbyły się krótkie warsztaty z tkania, garncarstwa, wykonywania powrozów czy też kucia żelaza. W czterech średniowiecznych chałupach uczniowie tworzyli gliniane naczynia, kawałek powrózka czy też kuli z żelaza ozdobę w kształcie serca. Równie ciekawą atrakcją było strzelanie z łuków i zwiedzanie średniowiecznej warowni, w której znajdowała się zbrojownia, sala tortur i komnata damy.
Drugoklasiści mile spędzili czas korzystając z wielu dostępnych atrakcji i pokazów multimedialnych. Pogoda dopisała, a uśmiechów i sił nie zabrakło.


Trzymaj formę

W ramach projektu Trzymaj formę, realizowanego w Szkole Podstawowej w Głębowicach, w piątek 15 maja 2015 roku odbyły się zawody w piłce ręcznej. W rywalizacji wzięły udział cztery zespoły utworzone przez dziewczęta i chłopców z klas IV-VI: FC Team Boys, Bez Nazwy, Virtus Pro i Drewnoc. Najlepszą drużyną okazała się ta ostatnia. Skład zwycięskiego zespołu: Wojciech Sala, Tomasz Walus, Jakub Piwowarski, Michał Brońka i Filip Kramarczyk.
Elementem wspomnianego projektu były też rozegrane wcześniej zawody w tenisie stołowym. Zwyciężczynią w kategorii dziewcząt została Emilia Krawczyk, która pokonała w finale Beatę Nowak. Wśród chłopców najlepszym okazał się Szymon Potoczny, drugie miejsce zajął Dawid Spisak.



Konstytucja 3 Maja

30 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VI przygotowali krótką inscenizację, dzięki której widzowie mogli przenieść się w czasie do roku 1791 i poznać okoliczności powstania tego niezwykłego dokumentu. Na scenie pojawili się między innymi król Stanisław August Poniatowski oraz marszałek sejmu Stanisław Małachowski, którzy przedstawili główne postulaty Konstytucji 3 maja- pierwszego takiego aktu prawnego w Europie. Atmosferę wyjątkowości tego wydarzenia wzmocniły jeszcze pięknie odśpiewane przez szóstoklasistów pieśni patriotyczne oraz biało-czerwone barwy tego dnia widoczne w naszej szkole niemal na każdym kroku. Apel przygotował wychowawca klasy szóstej p. Tomasz Biela.


Wyjazd do teatru w Krakowie

2 maja 2015 roku uczniowie klasy IV, V i VI wraz z opiekunami udali się do Krakowa, aby w teatrze Groteska obejrzeć spektakl pod tytułem „Przygody Odyseusza”. Kanwą tego przedstawienia są perypetie mitycznego herosa Odyseusza, który po zwycięskiej dla Grecji wojnie z Troją przez dziesięć lat wracał do ojczyzny, przeżywając mnóstwo przygód. Inscenizacja zrobiła na uczniach naszej szkoły duże wrażenie i stała się tematem interesujących rozmów na lekcjach języka polskiego.
Ponieważ pogoda tego dnia dopisała, skorzystaliśmy z chwili wolnego czasu i jeszcze przed przedstawieniem, udaliśmy się na krakowski rynek, żeby pooddychać trochę atmosferą tego miasta.


Wycieczka do Parku Miniatur w Inwałdzie

Wycieczka pierwszoklasistów rozpoczęła się od przejazdu Ciuchcią „Kucyk”. Uczniowie pokonali trasę z Głębowic do Inwałdu kolorową ciuchcią. Po drodze podziwiali piękno Kotliny Oświęcimskiej oraz Beskidu Małego. Po prawie godzinnej podróży dotarli do Parku Miniatur, gdzie odwiedzili wszystkie siedem kontynentów świata. Oglądali miniatury najwspanialszych zabytków, budowli i rzeźb z całego świata takich jak: Wieża Eiffla, Plac Świętego Marka w Wenecji, Sfinks w Egipcie, Plac Świętego Piotra w Rzymie, rzeźby z Wysp Wielkanocnych. Nie zabrakło też polskich zabytków takich jak: Wawel i Sukiennice w Krakowie, Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski w Warszawie i wiele innych ciekawych obiektów. Na wytrwałych podróżników czekał jeszcze Zielony Labirynt, w którym można było łatwo zabłądzić. Nad Zielonym Labiryntem znajduje się pomost widokowy, z którego można było obserwować śmiałków, próbujących wydostać się z wyjątkowej pułapki. Podczas pobytu nie mogło zabraknąć krótkiej przerwy na lody i zakup pamiątek. Kolejną atrakcją był Lunapark z karuzelami, elektryczną kolejką, super ślizgiem, dmuchaną zjeżdżalnią i małpim gajem. Pogoda dopisała, było słonecznie i bardzo ciepło. Pierwszaki wróciły ciuchcią pod szkołę w doskonałych humorach.

                                                                                     Konkurs recytatorski „Wiosna, ach to Ty"                                                                                                                                                      

16 kwietnia w naszej szkole było bardzo wiosennie. Na dobre zapachniało wiosną !   Niezapomniany utwór          w wykonaniu Marka Grechuty „Wiosna, ach to Ty?” przywitał uczestników Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, którego hasło przewodnie nosiło  ten sam tytuł co znakomita piosenka. Prezentacje  młodych artystów poprzedziła inscenizacja "Witaj wiosno!” w wykonaniu  uczniów klasy pierwszej. W konkursie recytatorskim wzięli udział uczniowie z klas I-III oraz IV-VI. Uczestnicy prezentowali wiersze opiewające piękno zielonej, radosnej wiosny.   Jury w składzie: Dyrektor - Pan Andrzej Sokalski, Pani Bożena Ślesak oraz Pan Tomasz Biela miało nie lada problem z oceną, gdyż wszyscy recytatorzy przygotowali się do konkursu znakomicie. W grupie uczniów z klas I-III,  I miejsce uzyskała Sandra Piotrowska z klasy II, II miejsce Kinga Wandor z klasy III, a miejsce III Szymon Gałuszka z klasy I.  W grupie recytatorów z klas IV-VI, I miejsce wywalczyła Kamila Kramarczyk z klasy IV, II miejsce Emilia Wandor z klasy V, a miejsce III Emilia Krawczyk również z klasy V. Zwyciężczynie  z młodszej i starszej grupy wiekowej – Sandra Piotrowska i Kamila Kramarczyk będą reprezentowały naszą szkołę w Oświęcimiu, w Eliminacjach Rejonowych XXXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Konkurs przygotowały Pani Bogumiła Handzlik i Pani Marta Kramarczyk.

 



DZIEŃ WIOSNY

23 marca 2015r. Samorząd Uczniowski zorganizował ogólnoszkolną imprezę rozrywkową z okazji Dnia Wiosny. Każda klasa przygotowała występ wiosenny. Dzięki kolorowym strojom, radosnym piosenkom i wierszom, z uśmiechami na twarzach przywitaliśmy wiosnę. W podziękowaniu za przygotowanie pokazów i zaangażowanie wszystkich wychowawców ora uczniów, Samorząd Uczniowski przygotował prawdziwie wiosenny poczęstunek dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły. 




Zielona Wielkanoc

We wtorek, w ostatni dzień marca, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy pierwszej przypomnieli tradycje i zwyczaje wielkanocne. Nie zabrakło koszyczków ze święconką, palm, gaika, pisanek oraz wielkanocnego kurka. Na świątecznym stole znalazły swoje miejsce jajka - symbol nowego życia, baranek z czerwoną chorągiewką - symbol Jezusa zmartwychwstałego, który pokonał grzech i śmierć, chleb i baba wielkanocna. Wielkanocny stół zdobiły: rzeżucha, bazie, kwitnące gałązki krzewów, bukszpan, żonkile – symbole zielonej wiosny.
Recytowane przez uczniów wiersze przeplatały wesołe piosenki. Na zakończenie apelu pierwszaki zaśpiewały radosną piosenkę … „Niech każdy zapamięta, że najważniejsze święta, przychodzą z baziami, barwnymi pisankami. Zajrzyjmy do święconki, pomiędzy koronki, w koszyku tuż, tuż , zobaczysz wiosnę już!” Świąteczny program pierwszoklasiści przygotowali pod opieką wychowawczyni Pani Bogumiły Handzlik. Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom życzymy Wesołego Alleluja !

Warsztaty muzyczne z AVOKADO












W wiosenny, czwartkowy poranek 26 marca gościliśmy w naszej szkole gości, którzy zabrali nas w krainę muzyki. Odwiedził nas zespół AVOCADO. Tym razem Panowie zaprezentowali uczniom wszystkich klas lekcję pt. „ Instrumenty dęte drewniane – klarnet – saksofon – ewi . Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o budowie i brzmieniu instrumentów oraz ich rodzajach. Wysłuchaliśmy wielu utworów, włączając się przy tym do wspólnej zabawy muzyką. Niektórzy mieli nawet okazję zagrać na prezentowanych instrumentach wraz z artystami. Wszystkim uczniom taka żywa lekcja muzyki bardzo się podobała.






Bal karnawałowy

Dnia 02.02.2015r. odbyła się w szkole dyskoteka karnawałowa. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepsze przebranie dla klas I-VI. Dzieci stworzyły bardzo ciekawe kreacje, na pochwałę zasługują zwłaszcza uczniowie klas I-III. Samorząd Uczniowski zorganizował bufet, loterię karnawałową oraz konkursy z nagrodami. Wszyscy wyśmienicie się bawili w swoim towarzystwie i czekają na powtórkę….:)


Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

   
     
     


W dniu 27.01.2015r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali obszerny program artystyczny. Uczniowie klasy II wystąpili w przedstawieniu „Szewczyk Dratewka”. Trema nie była im straszna, w końcu mały aktor z klasy drugiej zawsze da sobie radę. Następnie na scenie wystąpili uczniowie kl. I, III i IV, którzy zaprezentowali przygotowane wiersze i piosenki. Klasa V w zabawny sposób przedstawiła wiersz J. Tuwima „Rzepka”, a klasa VI zaprezentowała wspaniały taniec. Występy z pewnością podobały się zgromadzonym gościom, ponieważ uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Serdecznym i miłym życzeniom nie było końca. Wszystko to w miłej atmosferze, przy pięknie nakrytych stołach, płonących świecach, pysznych ciastach , kawce i herbatce. Zakręcona w oku łezka, utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że warto było włożyć tyle serca i zaangażowania w całą uroczystość. Dyrektor, nauczyciele i uczniowie dziękują gościom za tak liczne przybycie oraz hojne datki.
Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Rady Rodziców, która aktywnie włączyła się w przygotowanie i sprawną organizację tego dnia. Cieszymy się, że możemy na Panie liczyć. Dziękujemy mamom za przepysznie wypieki. Dziękujemy też za każde miłe słowo. Wielu z Państwa - Babć i Dziadków, wychodząc z sali, gratulowało występu, zwracając uwagę na to, że dzieci mogły wykazać się swoim talentem, a oglądnie wnuków na scenie było dla nich ogromną radością. Praca w zgranym zespole, ze zdolnymi, chętnymi do działania dziećmi to sama przyjemność.




Wizyta w Izbie Regionalnej Doliny Karpia

Pan Marian Kocemba posiada bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki sakralnej.Jest to niezwykła kolekcja, w której dominują przedmioty związane z kulturą materialną wsi Osiek i najbliższych okolic. Znaczącą część zgromadzonych eksponatów stanowią przedmioty związane z hodowlą karpia osieckiego.Izba powstała z inicjatywy i w oparciu o prywatne zbiory Pana Mariana Kocemby.To pierwsza taka wystawa w Dolinie Karpia, obejmującej obok Osieka: Brzeźnicę, Polankę Wielką, Przeciszów, Spytkowice, Tomice i Zator. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili to niezwykłe muzeum. Wysłuchali bardzo interesujących opowieści o przedmiotach zgromadzonych w izbie regionalnej. Zobaczyli jak w minionych wiekach żyli na co dzień, czym zajmowali się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Ogromna część eksponatów, wśród których są narzędzia pracy, przedmioty codziennego użytku, pochodzi właśnie z miejscowości należących do Doliny Karpia.
W izbie można zobaczyć na przykład wóz, jakim w XIX w. przewożono karpie, są beczki na ryby, żarno do mielenia zboża, ławka szkolna z wyposażeniem, lampy naftowe, maszyny do szycia, obrazy, zegary, unikatowe druki, książki i wiele innych ciekawych rzeczy.Zgromadzonych jest ponad sto młynków,kilkadziesiąt żelazek, z których najstarsze jest z XVIII w. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały eksponaty i na chwilę przeniosły się do innego, trochę zapomnianego już minionego świata. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, znajdzie na pewno coś ciekawego dla siebie.





WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 11.01.2015r. nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Uczennice klasy VI: Anna Górkiewicz, Oliwia Florek, Zuzanna Bogunia i Andżelika Nikliborc dzielnie, mimo chłodu i wiatru zbierały pieniądze na tegoroczną akcję.
Wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazane wsparcie oraz ciepłe przyjęcie wolontariuszy.










Zdrowych, pełnych ciepła i radości Świąt Bożego Narodzenia
oraz uśmiechu i optymizmu na każdy dzień Nowego Roku
życzą
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie
ZSP w Głębowicach


Wspólne kolędowanie

Dnia 16 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował wspólne kolędowanie. Zaangażowana była cała szkoła. Dzieci chętnie śpiewały kolędy, ku zaskoczeniu grona pedagogicznego uczniowie perfekcyjnie odśpiewali znane i mniej znane pieśni. Pan Jarek Cieciak i Ks. Karol Żółciński przygotowali podkład muzyczny, również przewodniczący Samorządu Uczniowskiego- Kuba Piwowarski zaprezentował swoje zdolności muzyczne, w przyszłości zamierzamy wykorzystać talent Naszego Przewodniczącego.

Dzięki tej spontanicznej akcji dzieci przypomniały sobie tradycyjne kolędy, a tym radosnym akcentem wprowadziliśmy szkołę w nastrój świąteczny.

 

 


Kiermasz świąteczny

W dniach 15-18 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz świąteczny. Uczniowie szkoły mogli zakupić w tych dniach przygotowane ręcznie ozdoby, dekoracje, kartki z życzeniami oraz słodkości prawdziwie świąteczne i aromatyczne zdrowe mandarynki.

Dzieci chętnie kupowały ozdoby i kartki, chcąc w ten sposób obdarować swoich najbliższych.

Pieniądze zebrane podczas kiermaszu Samorząd Uczniowski spożytkuje na nagrody, prezenty oraz kolejne szkolne imprezy.

Specjalne podziękowania, jako opiekun Samorządu Uczniowskiego, kieruję do dziewcząt z klasy VI za zaangażowanie i cierpliwość przy sprzedaży świątecznej.

 


 

Święty Mikołaj w Głębowicach

   
     
     
5 grudnia 2014 roku w Domu Kultury w Głębowicach miało miejsce potkanie z niezwykłą postacią. Tego dnia przybył do nas sam święty Mikołaj. Jego wizytę poprzedziło krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VI, którzy umilili oczekiwanie licznie przybyłym dzieciom i rodzicom, wcielając się w role postaci ze znanych bajek i baśni oraz śpiewając piosenki. Gdy wreszcie pojawił się nasz gość, został przywitany wielką wrzawą i aplauzem. Następnie rozdawał paczki dzieciom, często zamieniając z nimi kilka słów czy prosząc o zaśpiewanie piosenki. Święty Mikołaj  sprawiał wrażenie niemniej zadowolonego z wizyty niż najmłodsi uczestnicy spotkania, można więc sądzić, że w przyszłym roku także z ochotą do nas zawita.

 



Jeden grosz nie znaczy wiele, ale góra grosza jest największa na świecie !


„Góra Grosza”zorganizowana została już po raz piętnasty i jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce. Akcja polega na zbiórce drobnych monet w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. W tym roku odbyła się w dniach od 24 listopada do 5 grudnia. Zebrane przez uczniów monety przesłane zostaną do Towarzystwa „NASZ DOM”i pomogą dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i domach opieki dla dzieci.
Góra Grosza to lekcja empatii, zrozumienia, tolerancji. Uczy i pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana „Góra Grosza” może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. Najcenniejszym jest to, że to dzieci pomagają dzieciom, że to same dzieci mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Bogumiły Handzlik - opiekuna SKO, koordynującą całą akcją oraz wychowawców klas I – VI wspomagających zbiórkę zebrali: 1 233zł 29gr, w przeliczeniu na jednego ucznia 12zł 58gr. Najlepszą w zbiórce monet okazała się klasa IV zajmując I miejsce, II miejsce klasa VI, a trzecie przypadło klasie III. Wszystkie klasy spisały się na medal. Nauczycielom i uczniom dziękujemy za aktywność i włączenie się w akcję.


Zbiórka przyborów szkolnych listopad 2014

Przez cały miesiąc listopad Samorząd Uczniowski zbierał przybory szkolne dla podopiecznych Stowarzyszenia „Szansa” w Oświęcimiu. Uczniowie naszej szkoły chętnie przynosili zeszyty, pióra, ołówki, farby oraz inne artykuły papiernicze i plastyczne, które każdemu uczniowi się przydadzą. Celem akcji było przede wszystkim wsparcie dzieci z rodzin ubogich. Również nasi uczniowie zyskali wiele, dzięki akcji charytatywnej- zrozumieli, że dzielenie się z potrzebującymi przynosi wiele satysfakcji i radości.

Wspólnie z dziewczętami z klasy V- Patrycją Czerwik i Justyną Domasik przekazaliśmy dary w biurze Stowarzyszenia w Oświęcimiu. Otrzymaliśmy serdeczne podziękowania, ręcznie robione dekoracje świąteczne, a uczennice paczki świąteczne ze słodyczami.

Wszystkim klasom dziękujemy za zaangażowanie w działalność charytatywną Samorządu a wychowawcom za mobilizację uczniów do działania.

 



 

Pierwszaki w bibliotece

Po książki sięgajmy z radością, bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością. W dniu 4 grudnia w naszej szkolnej bibliotece odbyło się oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników. Uczniowie klasy pierwszej stąpając po schodach musieli odczytać hasło zapisane na kolejnych stopniach prowadzących do biblioteki. Potem rozwiązywali zagadki związane z bohaterami bajek. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami właściwego traktowania książek, regulaminem obowiązującym w bibliotece i ogłosiła uczniom konkurs na najładniejszą zakładkę do książki. Pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. W tym dniu samodzielnie wybierali książki do czytania i zostali przyjaciółmi biblioteki szkolnej. Bibliotece przybyło 22 nowych czytelników.



Narodowe Święto Niepodległości



Dnia 09.11.14 w naszej szkole odbyła się akademia, upamiętniająca 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Marty Kramarczyk. Młodzi artyści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Refleksja i smutek poezji przeplatały się z radością i ekspresją pięknych pieśni patriotycznych.

 




Dzień Patrona


We wtorek 21 października 2014 r., obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele, którą sprawował ks. Krzysztof Błachut wraz z diakonem Karolem Żółcińskim.
Po zakończeniu mszy św. udaliśmy się do szkoły, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu szkoły przy udziale pocztu sztandarowego, uczniowie klasy VI wystąpili w części artystycznej przygotowanej przez księdza diakona oraz panią Angelikę Łysoń. Do tego dnia społeczność uczniowska przygotowywała się wykonując prace plastyczne oraz organizując wystawy poświęcone postaci Ojca Świętego. Uczniowie zapoznali się szczegółowo z najważniejszymi wydarzeniami i datami związanymi z życiem Patrona. Zorganizowany został również konkurs wiedzy o Patronie.



Święto Edukacji Narodowej

W dniu 13.10.2014r. obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem Opiekuna- Pani Aleksandry Leśniak oraz pod przewodnictwem merytorycznym nauczyciela języka polskiego- Pani Marty Kramarczyk przygotował uroczysty apel. W obchodach uczestniczyło całe Grono Pedagogiczne Szkoły z Panem Dyrektorem na czele oraz wszyscy pracownicy Szkoły, zaszczytem dla nas było ugoszczenie Pana Wójta Gminy Osiek- Pana J. Mieszczaka, Sekretarza Gminy Osiek- p. A. Sobeckiego, Przewodniczącej Rady Rodziców- p. E. Matyjasik.
Scenariusz apelu opracowała Pani M. Kramarczyk, wspólnie z Panią Aleksandrą Leśniak przygotowywała uczniów klasy szóstej do występu. Podczas występów nie zabrakło akcentów muzycznych. Oprawę muzyczną przygotował nauczyciel muzyki- Pan Jarek Cieciak. Oprócz klasy szóstej, wystąpiły również dziewczęta z klasy czwartej. Dekoracją apelu zajęła się Pani Bożena Ślesak- nauczyciel plastyki. Przygotowana została również gazetka ścienna jako dekoracja korytarza- pod przewodnictwem Pani Opiekun opracowali ją również uczniowie i uczennice z klasy szóstej.
Kończąc występy Samorząd Uczniowski uhonorował wszystkich pracowników szkoły ręcznie robionymi upominkami, dziękując im za poświęcenie i pracę na rzecz dzieci.



Dzień Jabłka w naszej szkole


W naszej szkole we wtorek 8.10.14 świętowaliśmy Dzień Jabłka. Ten najpopularniejszy polski owoc zasługuje na uwagę ze względu na swoje liczne walory zdrowotne, różnorodne sposoby wykorzystania i piękne jesienne kolory. Chcemy promować zdrowie w naszej szkole, dlatego każda klasa włączyła się w przygotowanie tego święta. Uczniowie wykonali elementy dekoracyjne i plakaty, które ozdobiły nasz korytarz. Główne hasło dnia brzmiało
„Jabłka wszyscy chętnie jemy, więc Dzień Jabłka świętujemy.”
We wszystkich działaniach brali udział uczniowie całej szkoły. Na początek przeprowadzono zabawę ruchową, bo przecież nasz bohater dostarcza każdemu mnóstwo energii. Po skocznym tańcu najlepiej zjeść chipsy, ale tylko te zdrowe - czyli jabłkowe! Każdy uczeń mógł poczęstować się suszonymi (też przez dzieci) jabłkami. W międzyczasie inni uczniowie przygotowywali w klasach zdrowy sok jabłkowo- marchewkowy, który został wypity w oka-mgnieniu. Były też smaczne jabłkowe koreczki. Nie zabrakło najsłodszej odmiany naszego bohatera dnia, czyli pysznie pachnącej i smakującej szarlotki ( upieczonej, jak zwykle, przez niezawodne mamy i ciocie). Kawałków było tyle, że jeszcze odwiedziliśmy z poczęstunkiem starszaków z przedszkola, z czego i pani się ucieszyła. Kelnerzy i kelnerki częstujący uczniów byli w pełni, profesjonalnie przygotowani: czapeczki, fartuszki, tace, serwetki - jak w najlepszej restauracji.
Prezentowano również wiersze i rymowanki o jabłku. Wiele z nich napisali oczywiście sami uczniowie. A oto niektóre z nich, ułożone przez Mateusza Nikliborca i Daniela Ćwiertnię z klasy IV) :
Robaczek
Mały robaczek jabłuszko zjada,
A mama Kasi woła: „Oj, biada, biada!”
Nie rób robaczku w jabłuszku dziurki,
Bo dla Kasi zostaną już tylko wiórki!

Szarlotka
Wszyscy wszak wiemy, że jabłka wspaniałe;
Pyszne, soczyste, w witaminach całe!
Więc teraz zajadajcie szarlotki nasze,
Bo my bardzo dbamy o zdrowie Wasze!


Jabłka są wspaniałe, w witaminach całe!

Drogie Panie – na nic maseczki i cud-kremy,
Dla urody jabłek więcej jemy!

Jedzcie jabłka, pijcie soczki,
A nie pójdzie Wam to w boczki!

Jabłko zdrowiu nie zagraża,
Lecz ratuje od lekarza!

Zdrowe jabłuszka to raj dla brzuszka?

Nie mogło zabraknąć też jabłek w naturalnej postaci. Na parapecie poustawiano koszyki z podpisanymi, różnymi odmianami , którymi uczniowie także chętnie się częstowali. Ale oprócz spożywania różnych form jabłka, mogliśmy się też dowiedzieć mnóstwo istotnych informacji na temat zdrowotnych możliwości tego na pozór niepozornego owocu. Przedstawiciele klas brali udział w quizie, wykazując się dużą wiedzą na ten temat. Na koniec nasi dziennikarze przeprowadzili wywiad z jabłkami - naszymi gwiazdami.


Wszyscy bardzo aktywnie i ciekawie przygotowali to święto. Dzień spędziliśmy niezwykle miło, dzieci były pięknie przebrane w jabłkowe kolory, a całą szkołę wypełniał zapach dojrzałego lata zamkniętego w tym pięknym, polskim, zdrowym owocu.




 

 




Rajd szkolny na Górę Matyska w Beskid Żywiecki                                                                          

W dniu 30 września uczniowie klas I - VI wraz z nauczycielami i opiekunami udali się  na Górę Matyska (609 m n.p.m.) – wzgórze położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca w południowo - zachodniej części Kotliny Żywieckiej.  Góra Matyska jest celem wędrówek pielgrzymów ze względu na stojący tam Krzyż Milenijny wzniesiony w 2001 roku. Wykonany ze stali nierdzewnej widoczny jest z daleka i lśni w blasku słońca. Uczestnicy wycieczki pod przewodnictwem pani Bogumiły Handzlik wspinali się na szczyt drogą oznaczoną szlakiem niebieskim. Kiedy wszyscy znaleźli się wreszcie u jego stóp, na kamiennym cokole dojrzeli tablicę z napisem, który informuje, że krzyż został wzniesiony przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego - przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawia II:                                                                                                             

  Ku większej chwale Boga, na pożytek wiernych i przyszłych pokoleń, na drogę III-go Tysiąclecia Chrześcijaństwa wskazaną przez papieża Polaka, poświęcony przez I-go biskupa diecezji bielsko-żywieckiej ks. Tadeusza Rakoczego w dniu 10.11.2000 RR w obecności syna ziemi radziechowskiej ks. biskupa Tadeusza Pieronka i miejscowego proboszcza ks. prałata Stanisława Gawlika oraz licznie zgromadzonego ludu Bożego”.                                                                   

Szlak na górę prowadzi wzdłuż czternastu stacji drogi krzyżowej zwanej Golgotą Beskidów. Na szczycie diakon Karol Żółciński przypomniał krótką historię tego miejsca związanego z patronem naszej szkoły Janem Pawłem II. Ze szczytu wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Dostrzec stamtąd można Bielsko - Białą, Żywiec, Jezioro Żywieckie, wiele szczytów Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, w tym m.in. Skrzyczne i Babią Górę. Piękny, słoneczny i ciepły jesienny dzień zachęcał wszystkich do długiego odpoczynku.  Po wspólnej zabawie i nasyceniu się pięknymi widokami uczestnicy rajdu wyruszyli autokarem w drogę powrotną. Udali się Szlakiem Trzech Zapór podziwiając Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie, Zaporę w Tresnej i Górę Żar, nad którą widoczni byli unoszący się w powietrzu lotniarze na lotniach.

 


Akcja "Sprzątanie świata"

Nasza szkoła co roku uczestniczy w akcji „Sprzątanie Świata”. Celem tegorocznej kampanii było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze przez unikanie tworzenia nadmiernej ilości śmieci i selektywną zbiórkę odpadów. W klasach odbyły się na ten temat pogadanki, na zajęciach świetlicowych dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy dotyczące szkodliwości odpadów. Na szkolnym korytarzu urządziliśmy wystawę pod hasłem „Gdy wyrzucisz nas do lasu, nie nadgryzie nas ząb czasu”. Rozpoczęliśmy także całoroczną zbiórkę zużytych baterii i kolejny raz włączyliśmy się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół „Zbieraj baterie” organizowanego przez BIOSYSTEM (program realizowany w ramach kampanii „Włącz eko-wyobraźnię”. Dzieci z klasy II wykonały „Śmieciowe stworki” z surowców wtórnych.  Finałem naszej akcji było sprzątanie najbliższej okolicy. Odbyło się ono w środę 24 września. Każda klasa otrzymała wyznaczony odcinek trasy do posprzątania. Wyruszyliśmy zaopatrzeni w rękawiczki, worki na śmieci i dobre humory! Mama nadzieję, że przez dłuższy czas będzie w Głębowicach czyściej i przyjemniej.

 



Bezpieczna droga do szkoły - odblaskowe pierwszaki

W pierwszym tygodniu września w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” uczniów klasy pierwszej odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Oświęcimiu, dzielnicowy gminy Osiek sierżant sztabowy Dariusz Jakubowski oraz sierżant sztabowy Andrzej Urban, dzielnicowy gminy Polanka Wielka. Dzielnicowy Dariusz Jakubowski przeprowadził dla uczniów klasy pierwszej prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant przypomniał dzieciom podstawowe zasady poruszania się po drodze, zaznajomił z koniecznością noszenia odblasków oraz obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Pierwszoklasiści otrzymali odblaski, które będę czyniły ich widocznymi i bezpiecznymi na drodze. Policjanci zaapelowali również, aby dorośli przypominali dzieciom podstawowe zasady poruszania się na drodze. Dodatkowo, aby dziecko czuło się pewniej należy mu pokazać najbezpieczniejszą trasę do szkoły i sposób jej pokonania ze szczególnym zwróceniem uwagi na przejście przez ulicę. 




    Inauguracja roku szkolnego 2014/2015, uroczyste ślubowanie uczniów klasy I

Pierwszego września tradycyjnie po wakacjach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Nowy rok szkolny uczniowie rozpoczęli od udziału we mszy świętej, którą sprawował w kościele ks. Krzysztof Błachut przy udziale diakona Karola Żółcińskiego. Potem uczniowie udali się do budynku szkoły. Pan Dyrektor Andrzej Sokalski przywitał uczniów, nauczycieli oraz rodziców uczniów przybyłych na uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego 2014/2015.Następnie trzecioklasiści z wychowawczynią Pani Lucyną Kolasą zaprezentowali program artystyczny zachęcający wszystkich uczniów do podjęcia nauki i zabawy w szkole. W tym roku w naszej szkole oprócz piętnastu 7 latków do klasy pierwszej dołączyło siedmioro 6 latków, których dotyczy obowiązek szkolny. Pierwszoklasiści w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli i rodziców złożyli przed szkolnym sztandarem uroczyste ślubowanie. „Ślubuję być dobrym Polakiem. Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać ojczyznę. Jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą. Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.” Każdy pierwszak został przez Pana Dyrektora pasowany na ucznia naszej szkoły wielkim ołówkiem, a Pani wychowawczyni Bogumiła Handzlik wręczyła im dyplomy pasowania na ucznia. Rodzice ufundowali dzieciom birety oraz piękne teczki na rysunki. 


 

                                                                                          powrót do strony głównej

 

 

 

 


Utworzona: 25.09.2015,