„Tajemniczy ogród” w Teatrze BAGATELA w Krakowie
11 kwietnia b.r. uczniowie naszej szkoły wyjechali do Krakowa na musical na podstawie jednej z najsłynniejszych powieści dziecięcych autorstwa Frances Hodgson Burnett. Jest to trzecia adaptacja „Tajemniczego ogrodu” na deskach Teatru Bagatela, przygotowana z okazji 80-lecia istnienia teatru i od 13 lat nie schodzi z afisza.
Osierocona Mary zostaje oddana pod opiekę wuja-samotnika, mieszkającego w ponurym zamku. Posiadłość kryje w sobie wiele gorzkich tajemnic, ale niepowstrzymana siła rodzącej się przyjaźni pozwoliła odczarować los i przywrócić do życia nie tylko zapomniany ogród, lecz także jego domowników, Colina - 12 letniego chłopca.
Wielkim atutem przedstawienia były utalentowane dzieci występujące w głównych rolach – partnerowali im dorośli zawodowi aktorzy. Przedstawienie wzbogaciły piękne dekoracje w scenerii budzącego się do życia ogrodu oraz muzyka i piosenki w wykonaniu aktorów.
Uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość obcowania z prawdziwą sztuką teatralną.
Konkurs recytatorski
12 marca był dniem niecodziennych zawodów - chętni uczniowie wzięli udział w konkursie recytatorskim. Zasady tegorocznej edycji nie nakładały na uczestników żadnych ograniczeń odnośnie do tematyki recytowanych utworów. Każdy mógł więc wybrać wiersz, który najbardziej przypadł mu do gustu i zaprezentować go przed publicznością złożoną
z uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Do konkursu przystąpiło siedemnaścioro uczniów z klas I-VI.
Oto lista zwycięzców: grupa młodsza (klasy I-III)
I miejsce - Emilka Wandor, kl.III
II miejsce - Mateusz Gałuszka, kl. II
III miejsce - Amelka Noszka, kl. I
grupa starsza (klasy IV-VI)
I miejsce - Karolina Obstarczyk, kl.VI
II miejsce - Zuzia Bogunia, kl.IV
III miejsce - Martyna Brańka, kl.V
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a zwyciężczynie: Emilka Wandor i Karolina Obstarczyk będą dodatkowo reprezentować naszą szkołę w konkursie recytatorskim w Oświęcimiu
Apel świąteczny
27 marca odbył się w naszej szkole apel z okazji świąt wielkanocnych.
W przedstawieniu przygotowanym przez p. Martę Kramarczyk i p. Małgorzatę Targowską wzięli udział uczniowie klasy piątej.
Krótka inscenizacja z udziałem typowych dla nadchodzących świąt postaci takich jak baranek czy zajączek przeplatana była opowieściami o wielkanocnych tradycjach, obyczajach i związanej z nimi symbolice. Choć motywem przewodnim była zbliżająca się Wielkanoc, nie zabrakło także nawiązań do spóźniającej się w tym roku
wiosny, a to za sprawą odśpiewanych na scenie wiosennych piosenek, które piątoklasiści przygotowali pod czujnym okiem p. Jarosława Cieciaka. Tak więc na przekór panującej za oknem zimowej aurze, w naszej szkole zapanowała wesoła i
promienna atmosfera.
Kangur Matematyczny
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Konkurs, wzorowany na Narodowym Konkursie Australijskim, został zaproponowany przez André Deledicq’a ( profesora matematyki na Uniwersytecie w Paryżu) i Jean-Pierre Boudine’a ( profesora matematyki z Marsylii). W Kangurze bierze udział około 30 krajów. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek marca. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Rozgrywany jest sześciu kategoriach :
Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet, Junior, Student.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.
W naszej szkole w konkursie wzięło udział 30 uczniów:
Żaczek kl. II – 7 uczniów, Maluch kl. III i IV - 9 uczniów , Beniamin kl. V i VI - 14 uczniów.
Brawo najlepsi szkolni matematycy - „szkolne kangury”!!!
Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole
20 lutego 2013 r. odbył się w naszej szkole apel podsumowujący działania podjęte w ramach DBI . Uczniowie klasy V i VI przygotowali przedstawienie teatralne związane z bezpieczeństwem w Internecie. Zwrócono szczególną uwagę na przestrzeń dziecka w sieci, jego bezpieczeństwo, prawa, ale także obowiązki. Uczniowie przypomnieli sobie zasady respektowania cudzej własności w Internecie oraz umieszczania swoich danych osobowych i zdjęć. Uwrażliwieni zostali na zjawisko komputeromanii, które coraz bardziej jest widoczne wśród dzieci i młodzieży. Poznali znaczenie hasła tegorocznego DBI „Serfuję. Respektuję”. Przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zaprezentowali uczniom filmiki z cyklu „Owce w sieci”, uświadamiające o niebezpieczeństwach w Internecie. Zwrócili szczególną uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw. Nauczyciele otrzymali od policjantów materiały przesłane przez Fundację Dzieci Niczyje z Warszawy – plakaty dot. cyberprzemocy oraz magazyny traktujące o różnego rodzaju zagrożeniach w Sieci.
Kiermasz walentynkowy
14 lutego przy udziale Samorządu Uczniowskiego zorganizowano w naszej szkole Kiermasz walentynkowy. Na szkolnym korytarzu ustawione zostało kolorowe stoisko, na którym rozłożono kojarzące się ze walentynkami gadżety, takie jak lizaki w kształcie serduszek czy kolorowe laurki. Chętni uczniowie mogli podarować te drobiazgi szczególnie lubianym kolegom i koleżankom. W tym dniu uruchomiona została także specjalna poczta. W wystawionym pudełku można było zastawić walentynkowe kartki a dyżurujący uczniowie dostarczali je do adresatów.
Zabawa karnawałowa
7 lutego 2013 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Samorząd Uczniowski postanowił wykorzystać kończący się nieuchronnie okres zabaw i zorganizował dyskotekę. W przyozdobionej i oświetlonej kolorowymi światłami świetlicy bawili się najpierw najmłodsi członkowie uczniowskiej społeczności, którzy zaraz po zakończeniu lekcji pozostali jeszcze chwilę w swych klasach, żeby, jak przystało na prawdziwy karnawałowy bal, zamienić zwyczajne ubrania na wcześniej przygotowane, piękne kostiumy. Tak więc na parkiecie można było zobaczyć bawiących się komiksowych bohaterów, tańczące księżniczki, wróżki i czarownice, pląsających w najlepsze piłkarzy, strażaków i rycerzy, podskakujące zwierzaki i wiele innych niezwykłych postaci. O wysokim poziomie przygotowanych strojów niech świadczy fakt, że złożona z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego komisja nie była w stanie wybrać tego najpiękniejszego, dlatego też drobnymi upominkami nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy zabawy. Po nich w świetlicy pojawili się uczniowie klas IV-VI. Oprócz tańców w rytmie największych dyskotekowych przebojów mierzyli oni swoje siły w szkolnej Familiadzie. Wzięły w niej udział czteroosobowe reprezentacje starszych klas. Najlepszą w konkursie okazała się drużyna z klasy V. Mamy nadzieję, że kolejne dyskoteki okażą się równie udane.
Dzień Babci i Dziadka
Jest taka jedna pani, co u mnie fory ma,
Bo zawsze jest na luzie, to właśnie Babcia ma
Jest taki jeden pan, przystojny jak James Bond
To Dziadek mój kochany. Nie znacie go? To błąd !
Piątek 11 stycznia 2013r., tuż przed feriami zimowymi, był dobrą okazją, by przypomnieć sobie o osobach, którym zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Szanujemy ich za cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i ogromne doświadczenie życiowe.
Przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością własne umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy drugiej, którzy przedstawili dla Babć i Dziadków jasełka. Następnie dzieci z klasy I i III pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. W występ włączyli się także uczniowie klas IV – VI z muzycznym repertuarem.
Po głośno oklaskiwanym występie, ukochane wnuczęta w dowód pamięci i miłości wręczyły swoim Babciom i Dziadkom kwiaty i wykonane przez siebie laurki.
Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, był okazją do ciepłych rozmów, w czasie których wspaniali goście dzielili się wrażeniami. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.
Spotkanie Pokoleń 2013
Tradycyjnie od kilku lat zapraszamy do naszej szkoły wyjątkowych gości z miejscowego środowiska, którzy opowiadają nam o swoich pasjach, osiągnięciach. Odpowiadają na liczne pytania uczniów. Spotkanie Pokoleń to sposób pokazania młodemu pokoleniu osiągnięć ich rodziców, dziadków i pradziadków, ich życiowych ambicji i pasji oraz drogi, jaką musieli pokonać, by zrealizować swoje zamierzenia. Są to ludzie związani z miejscową kulturą i tradycją, tworzący historię i współczesność Głębowic. Ludzie, od których można się wiele dowiedzieć i nauczyć. To piękna i ważna tradycja naszej szkoły.
W tym roku, 9 stycznia gościliśmy przedstawicieli Amatorskiej Orkiestry Dętej. Na środowym spotkaniu czas minął bardzo szybko. Wysłuchaliśmy kilku przepięknych kolęd oraz opowieści pana Adama Sali, wieloletniego dyrygenta orkiestry. Bardzo dziękujemy naszym gościom za czas spędzony z nami.
Góra Grosza 2012
Jeden grosz znaczy niewiele, ale wielka góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały oddzielone od swoich najbliższych.
Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do XIII ogólnopolskiej edycji akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo „NASZ DOM”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Akcja rwała od 26 listopada do 7 grudnia 2012r. W ciągu dwóch tygodni uczniowie klas I – VI zbierali pieniądze w klasach, a potem nastąpiło wspólne liczenie. Zebrano 20 243 monety co dało sumę 797 zł 64 gr, w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole 9 zł 17 gr. Największą inicjatywą wykazały się klasa VI, klasa III i klasa II.
Dwa worki monet wraz z protokołem zostały zapakowane do bezpiecznej paczki i na początku stycznia 2013r. kurierem przesłane do Warszawy. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywne uczestnictwo w akcji.
Samorząd Uczniowski i SKO
Przegląd Kolęd i Pastorałek
5 stycznia uczennice naszej szkoły wzięły udział w V regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Zatorze. Karolinka Obstarczyk z klasy VI zaprezentowała pastorałkę „Tobie, mały Panie:, a Zuzia Bogunia z klasy IV zaśpiewała kolędę „Chrystus się narodził”. Dziewczynki zajęły ex aequo II miejsce 2013 r uczennice ZSP Głębowice przygotowane przez p. Magdalenę Kruczałę w swojej kategorii wiekowej.
Dziewczynki pod opiekę nauczyciela muzyki p. Jarosława Cieciaka reprezentowały również szkołę 10 stycznia 2013 r w VIII Konkursie Kolęd Polskich i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda" organizowanym przez OCK. Karolinka Obstarczyk otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów.
JASEŁKA
„W grudniowe noce, zimowe noce, dzieciątko Boże z zimna dygoce,
idzie przez pola pokryte szronem, wiatr Mu wydzwania piosnki znajome.
Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas,
kto ogrzeje rączęta, kto schronienie mu da…”
W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie klasy II, którzy w ostatni dzień zajęć szkolnych przed Świętami Bożego Narodzenia przedstawili góralskie jasełka.
Pod okiem pani Bogumiły Handzlik dzieci przygotowały występ wzbogacony o pastorałki i kolędy. Były roztańczone bielutkie aniołki, zaspani pasterze pasący owce i baca. Wszyscy zobaczyli radosną góralkę Małgorzatkę, która nie chciała pójść do domu, tylko chciała tańczyć z góralami. Posłuchała dopiero bacy, z którym wesoło zatańczyła. Aniołowie zwiastowali radosną wieść, że narodził się maluśki Zbawiciel. Kiedy wszyscy dotarli do stajenki, oddali pokłon Jezusowi. Po obejrzeniu jasełek uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na klasowe wigilie, dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia.
Spotkanie z Mikołajem
W czwartek 06.12.12. o godz. 17.00 w Domu Kultury w Głębowicach wszystkie dzieci miały okazję spotkać się ze Świętym Mikołajem. Moment oczekiwania na Mikołaja umiliła każdemu bajka pt. "Królewna Śnieżka" w wykonaniu uczniów klasy III. Rodzice zostali zaproszeni do mikołajkowej kawiarenki.
Mikołajki w Planet Cinema w Oświęcimiu
W dniu 06.12. 2012 dzieci z klas I – III pojechały do kina w Oświęcimiu na film pt. „Renifer Nico ratuje brata”. Nieustraszony Niko powraca, aby uratować małego braciszka Riko i udowodnić światu, że renifery mają miękkie serca i twarde charaktery! Marzenia Niko się spełniają -- trafia do ekipy odlotowych reniferów Świętego Mikołaja. Po seansie filmowym dzieci oczekiwały na przyjście Mikołaja. Wszyscy otrzymali paczki od wspaniałego gościa. Oprócz specjalnie przygotowanego repertuaru najmłodszych czekały różne niespodzianki.
11 listopada - Rocznica Odzyskania Niepodległości
W dniu 8 listopada br. odbyła się, patriotyczna w wymowie, akademia, upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczysty nastrój wprowadziła zebranych okolicznościowa dekoracja z elementami symboliki narodowej oraz stroje uczestników akademii. Uczniowie piosenką i wierszem opowiedzieli zebranym starodawne dzieje i wskrzesili bohaterski czas. Przedstawiono trudną drogę Polaków do wolności (od rozbiorów, poprzez powstania narodowowyzwoleńcze, I wojnę światową, czyn legionowy do walk po 1918 r. o Śląsk, Warmię i Kresy Wschodnie). Przypomniano sylwetki bohaterów narodowych, m. in. Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Piłsudskiego. Uroczystość przygotowali: Marzena Borkowska, Tomasz Biela.
Dzień Patrona
Dzień 16 października na stałe zapisał się w kalendarzu naszych uroczystości szkolnych. To dzień, w którym cała społeczność szkoły oddaje hołd wielkiemu Polakowi - Janowi Pawłowi II. Jego idee i myśli , są wiecznie żywe w naszym codziennym działaniu, a także są wyznacznikiem naszej drogi życiowej . Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować jego wielką misję w naszej małej szkolnej rodzinie. Ten dzień, jest dla wszystkich kolejnym przeżyciem i przypomnieniem wielkiego wydarzenia jakim był wybór papieża - Jana Pawła II 16 października 1978 r. Tegoroczne Święto Patrona Szkoły rozpoczęło się tradycyjnie Mszą świętą. Następnie odbył się konkurs wiedzy o Patronie szkoły w młodszej i starszej grupie wiekowej, przygotowany i przeprowadzony przez panią Lucynę Kolasa i Lidię Mołdawską. Kolejnym miłym akcentem tej uroczystości było radosne śpiewanie ulubionych pieśni papieża. Były to wspaniale chwile, które pomogły nam coraz lepiej odkrywać postać Patrona naszej szkoły, największego z Polaków - Jana Pawła II.
Dzień Nauczyciela
W piątek (12.10) w Szkole Podstawowej w Głębowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademia była okazją, aby wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły przekazać słowa uznania i wyrazy szacunku za trud i poświęcenie w codziennej pracy z wychowankami.
Rajd szlakiem Jana Pawła II
W dniu 25 września 2012 r. uczniowie naszej szkoły wraz z panem dyrektorem, nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce na Leskowiec. Głównym celem było nie tylko zdobycie wyznaczonych wcześniej szczytów, ale i poszerzenie wiadomości dotyczących patrona naszej szkoły – Jana Pawła II, otaczającej nas przyrody oraz integracja uczniów. Trasa wycieczki miała swój początek w Rzykach Jagódkach. To właśnie stamtąd, kierując się najpierw czarnym szlakiem, potem łagodnym szlakiem „białych serduszek” wyruszyli w stronę Gronia Jana Pawła II ( 890m n.p.m.) Po godzinie dotarli do Sanktuarium Górskiego pod Leskowcem. Tu uczestnicy wycieczki wysłuchali krótkiej historii sanktuarium ludzi gór i faktów związanych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Podążając górskim szlakiem, uczniowie mieli okazję podziwiać piękno Beskidu Małego. Choć wybrany szlak nie należał miejscami do najłatwiejszych, to jednak osiągnięcie celu było dla wszystkich priorytetem. Wszyscy odpoczęli i posilili się w schronisku, po czym udali się w dalszą wędrówkę. Przed turystami bowiem był do zdobycia szczyt Leskowca ( 922m n.p.m.) Wycieczka, poprzez bliski kontakt z naturą, dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Dopisała słoneczna pogoda. Wspaniałą wędrówkę górskimi szlakami uczestnicy zakończyli w świetnej kondycji.
Sprzątanie Świata
W dniu 18.09.2012r. uczniowie ZSP w Głębowicach , jak co roku, wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, która tym razem przebiegała pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę”. Zbieranie śmieci połączone było z akcją edukacyjną; każda klasa miała za zadanie wypełnić kartę pracy, na której należało wymienić odpady niebezpieczne dla środowiska, nadające się do recyklingu oraz te, które najprawdopodobniej zostały wyrzucone przez dzieci. Dzieci z klas IV-VI wzięły dodatkowo udział w konkursie „ ABC segregacji”. W dniu tym została także ogłoszona akcja zbierania baterii, czyli odpadów szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz plastikowych zakrętek, które pomogą w zakupie wózka inwalidzkiego dla chorego dziecka.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Dla 13 pierwszoklasistów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im Jana Pawła II w Głębowicach dzień 3 września 2012r. był szczególnie wyjątkowy. Podczas apelu rozpoczynającego nowy rok szkolny dzieci złożyły uroczyste ślubowanie. W obecności Rodziców i całej szkolnej społeczności, z bardzo przejętymi minami, przyrzekały być wzorowymi uczniami, dbać o honor swojej szkoły i klasy, dobrze się uczyć, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, być dobrymi kolegami i obywatelami naszego kraju. Dyrektor Zespołu pan Andrzej Sokalski osobiście nadał każdemu dziecku tytuł Ucznia i przyjął w ten sposób w szeregi braci uczniowskiej. Fakt ten został przypieczętowany przez dotknięcie wielkim, ,,czarodziejskim” ołówkiem, który zrobił niemałe wrażenie na najmłodszych uczniach. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszaki otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Dyrektor Zespołu wraz z Gronem Pedagogicznym, pracownikami i uczniami życzy pierwszoklasistom samych sukcesów i radości podczas wędrówki po szkolnych latach.