Dzień Matki
Zakończył się pierwszy etap akcji "Fundusze Europejskie w drodze do szkoły" organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Komendą Główną Policji. Do konkursu zgłoszono 1171 prac. Komisje konkursowe w 16 komendach wojewódzkich oceniły prace plastyczne uczniów klas I-III szkół podstawowych ze swoich regionów.
Nasza szkoła zajęła I miejsce w konkursie plastycznym klas I-III i zdobyła cenne nagrody:
- tablicę interaktywną,
- upominki odblaskowe dla wszystkich członków grupy, której praca zwyciężyła w konkursie oraz dla wszystkich uczestników lekcji na temat Funduszy Europejskich w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zwycięska praca wykonana została przez uczniów klasy III pod kierunkiem pani Małgorzaty Lichańskiej. Uczniowie w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali prawidłowe zachowania w ruchu drogowym. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.
25 maja 2012 r.odbyła się w naszej szkole lekcja na temat Funduszy Europejskich w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla wszystkich uczniów klas I-III, która została przeprowadzona przez panią policjant i Maksymiliana Europejskiego - głównego bohatera portalu dla dzieci i młodzieży o Funduszach Europejskich www.euroman.gov.pl. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie zakończyło się konkursem, który dotyczył zarówno bezpieczeństwa na drogach, jak i funduszy unijnych. Dzieci znakomicie poradziły sobie z odpowiedziami i w nagrodę otrzymały pakiet odblasków ( bluzy, plecaki, paski i naklejki).
Dzień Szkoły bez Przemocy
W dniu 18.05.2012 r. obchodziliśmy Dzień Szkoły bez Przemocy. Uroczystość odbyła się w związku z realizowanym w szkole od października 2011 programem Szkoła bez przemocy. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. W ramach programu uczniowie uczestniczą w licznych konkursach plastycznych, literackich realizują kodeks Szkoły bez Przemocy.
Obchody Dnia Szkoły bez Przemocy uczniowie rozpoczęli od obejrzenia spektaklu profilaktycznego „Na ratunek” przygotowanego przez pedagoga Magdalenę Kruczałę w wykonaniu dzieci z klasy IV. Następnie uczniowie z klas III- VI wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu p. Dzielnicowym starszym sierżantem Dariuszem Jakubowskim oraz pracownikiem zespołu ds. nieletnich i patologii p. Anną Gołdą. Goście zaprezentowali dzieciom prezentację multimedialną na temat zjawiska cyberprzemocy. Następnie przedstawiciele KPP w charakterze jury wzięli udział w konkursach wiedzowych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w klasach I-III oraz w przedszkolu. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci z klas młodszych oraz przedszkolaków była możliwość „zwiedzania” samochodu policyjnego, przymierzenia kamizeli kuloodpornej oraz innych elementów wyposażenia radiowozu.
Mam nadzieję, że Dzień Szkoły bez Przemocy zapadnie naszym uczniom w pamięć tak samo mocno jak przesłanie programu.
Dziękujemy Przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Baw się i bądź bezpieczny
„ Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”
„ Chciałbyś milionerem być i jak „gwiazdy” sobie żyć,
więc oszczędzaj od młodości w Szkolnej Kasie Oszczędności”.
Począwszy od 05 września 2011r. do 24 kwietnia 2012r. trwał w naszej szkole konkurs SKO polegający na systematycznym oszczędzaniu na rachunkach Szkolnej Kasy Oszczędności. W tym roku tylko 27 uczniów z klas I – VI aktywnie włączyło się do tej akcji. Uczniowie wpłacali na rachunki oszczędnościowe różne nominały i małe, i większe. Na książeczkach SKO urosły niektórym pokaźne pieniądze. Najaktywniejsza w konkursie okazała się klasa pierwsza, której uczniowie zaoszczędzili najwięcej pieniędzy. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce Karolina Bies, II miejsce Szymon Jekiełek, natomiast III miejsce uzyskał Mateusz Gałuszka. Najaktywniejsi członkowie SKO otrzymali dyplomy, nagrody oraz ciekawe upominki ufundowane przez Bank PKO SA.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W poniedziałek 30.04.2012 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV, V i VI przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie pod kierunkiem pani Ewy Studzińskiej. Tłem do opisywanych podczas przedstawienia wydarzeń była prezentacja multimedialna. Apel miał na celu nie tylko przypomnieć uczniom historię, zapoznać z głównymi postaciami i okolicznościami powstania pierwszej polskiej konstytucji, ale przede wszystkim miał za zadanie uczyć patriotyzmu i dumy z dokonań własnego narodu.
Dzień Ziemi
22 kwietnia to światowy Dzień Ziemi. Nasza szkoła, jak co roku, wzięła w nim udział. Koło przyrodnicze, na które uczęszczają uczniowie z klasy IV, przygotowało przedstawienie pt. „ Ziemia jest nie do zastąpienia”. Miało ono uświadomić dzieciom i młodzieży, że każdy z nas jest mieszkańcem tej pięknej planety i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Na apel zaproszone zostały również przedszkolaki, którym z pewnością spodobały się barwne stroje: Pani Ziemi, powietrza, wody, drzew, rybek i ekologicznego krasnala. Biblioteka szkolna wydała gazetkę „Eko-łamigłówki”, w której znajdują się przyrodnicze i ekologiczne łamigłówki, rebusy oraz krzyżówki. Wśród uczniów, którzy do dnia 27 kwietnia dostarczą prawidłowe rozwiązania, rozlosowane zostaną nagrody. Do akcji włączyło się również koło plastyczne, które przygotowało ciekawe plakaty promujące ekologiczny styl życia.
„Międzygminny Konkurs Ortograficzny 2012” zakończony!
W tym roku organizacja i przeprowadzenie kolejnej edycji „Międzygminnego Konkursu Ortograficznego dla klas IV – VI przypadły naszej szkole – Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu w Głębowicach.
W zmaganiach ortograficznych uczestniczyli uczniowie z gmin: Osiek, Polanka Wielka oraz Zator, łącznie 7 szkół podstawowych. I etap (szkolny) wyłonił reprezentantów poszczególnych szkół do finału, w którym o podium walczyło 20 najlepszych ortografów z regionu. Byli to: Julia Bień, Jakub Dzidek, Patrycja Grzesło, Krzysztof Huczek, Klaudia Knapik, Zuzanna Kosowska, Martyna Kuźma, Natalia Lekki, Barbara Naglik, Sławomir Pacocha, Wiktoria Piotrowska, Izabela Płonka, Julia Płonka, Karolina Rapacz, Jakub Soból, Wiktoria Stramecka, Ewa Szewczyk, Paulina Talaga, Beata Wanat i Karolina Włoch.
Uczniowie pisali trudne dyktando o przygodach Stasia i Nel na Czarnym Lądzie. Najlepszymi okazali się: Martyna Kuźma z kl. VI (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Głębowicach) – I Miejsce, Barbara Naglik z kl. V (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Osieku) oraz ex aequo Krzysztof Huczek z kl. VI (Zespół Szkolno – Przedszkolny
w Głębowicach) – II Miejsce, Paulina Talaga z kl. VI (Szkoła Podstawowa w Polance Wielkiej) – III Miejsce. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Burmistrza Zatora i tytuł „Najlepszego Ortografa Gminy Zator” zdobyła Ewa Szewczyk.
Dzięki hojności naszych sponsorów, którymi byli Wójtowie gmin Osiek i Polanka Wielka oraz Burmistrz Zatora, laureaci konkursu otrzymali wydania encyklopedyczne, które z pewnością przydadzą się im jako pomoc w nauce, a wszyscy finaliści - pamiątkowe nagrody książkowe i słodycze. Ich wręczenia dokonali: gość honorowy uroczystości - Zastępca Wójta gminy Osiek pan Marek Jasiński oraz Dyrektor ZSP w Głębowicach pan Andrzej Sokalski.
W czasie tej imprezy zaprezentowali się uczniowie kl. V z naszej szkoły, którzy wystąpili w spektaklu kabaretowym „Na Olimpie”, przygotowanym w ramach zajęć Koła historycznego. Otrzymali gorące brawa i gratulacje.
„Międzygminny Konkurs Ortograficzny to piękna i cenna tradycja zaprzyjaźnionych gmin. Daje możliwość porównania własnych umiejętności z innymi, ale jest też świetną okazją do wzajemnego poznawania się, obejrzenia szkół, zaprezentowania się na szerszym forum.” Niechaj te słowa pana Marka Jasińskiego, wypowiedziane do finalistów i przybyłych na tę uroczystość nauczycieli, staną się mottem kolejnych konkursów i zachętą do dalszej współpracy okolicznych szkół.
Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Obchodzimy je wtedy, gdy ze snu budzi się przyroda. Rano w Wielką Niedzielę dzwonią dzwony. Wzywają na rezurekcję i ogłaszają światu radość ze zmartwychwstania Chrystusa. W środę 4 kwietnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystym, świątecznym apelu. Kilku uczniów z klasy IV przypomniało symbolikę Świąt Wielkanocnych. Zapoznali wszystkich ze znaczeniem palmy wielkanocnej, baranka, chleba, jajek, pisanek, baby, mazurków. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali wesołą scenkę pt. „Awantura o jajka”. Cztery kurki: Kukurka, Pstrokatka, Czupurka i Czubatka, kłóciły się, która znosi ładniejsze jajka. Gospodyni miała z kurkami wielki kłopot. Ostrzeżenie, że po jajka pójdzie do indyczki rozstrzygnęło spór. W występie nie mogło zabraknąć dyngusiarzy, którzy ochoczo polewali dziewczyny z sikawek w kształcie pisanek. Jak mówili, robili to dla ich zdrowia, urody i dobrego humoru. Pierwszaki zakończyły występ życzeniami skierowanymi do dyrekcji, nauczycieli i kolegów. Śpiewając finałową piosenkę: „ To jest Wielkanoc, to jest Wielkanoc, więc dary życia do kosza włóż, wstań bardzo wcześnie, wstań wcześnie rano, życzenia zdrowia i szczęścia złóż” zaprosili wszystkich zebranych do wspólnego, radosnego śpiewania .
3 kwietnia 2012 r. uczniowie klasy VI przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu. Sprawdzian wyglądał tak samo, jak w latach poprzednich, zarówno jeśli chodzi o procedury, jak i o zakres materiału oraz badane umiejętności szóstoklasistów. Egzamin rozpoczął się o 9:00 i trwał 60 minut, a dla niektórych uczniów aż 90 minut. Informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają pod koniec maja. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
W marcu , z okazji Światowego Dnia Poezji, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla uczniów z klas od I do VI. Uczestnicy mieli wybrać dowolny wiersz naszych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima lub Wandy Chotomskiej i zaprezentować go podczas wstępnych eliminacji, które odbyły się 22.03. i 23.03.2012 r. Zgłosiło się aż 34 chętnych. Spośród nich panie bibliotekarki wybrały finałową dwunastkę.
Zdobywczynie pierwszych miejsc , to:
- w grupie klas I – III Emilka Wandor
- w grupie klas IV –VI Julia Babińska.
Przyznano też 4 wyróżnienia. Otrzymali je:
- w grupie klas I – III Kamilka Kramarczyk i Mateusz Gałuszka.
- w grupie klas IV –VI Karolina Bednarz i Karolina Obstarczyk.
Serdecznie gratulujemy!
8 stycznia 2012r. uczniowie naszej szkoły zostali wolontariuszami wspierając akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Klaudia, Ola, Julia i Dominik z klasy VI poświęcili swój wolny czas i w niedzielny poranek pod opieką opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Tomasza Bieli zbierali pieniądze do „puszek” WOŚP przy kościele w Głębowicach. Mieszkańcy wsi chętnie włączyli się w tę akcję, o czym świadczy zebrana kwota: 2164,61zł.
Pieniądze z tegorocznego XX Finału WOŚP wesprą zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
To już XII edycja akcji „GÓRA GROSZA”. Podczas tegorocznej akcji uczniowie zbierali drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.
Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali zbiórkę drobnych monet. Po sporządzeniu protokołu pieniądze zostały zapakowane do dwóch bardzo ciężkich paczek. Monety zostaną przesłane do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”w Warszawie.
Za jeden grosz nie można nic kupić, jednak jeśli uzbieramy olbrzymią „górę grosza”, to naprawdę możemy zebrać ogromny fundusz. W ramach tej akcji to dzieci pomagają dzieciom i przez te dwa tygodnie zebrały pokaźną górę drobnych monet na pomoc dla domów dziecka czy rodzin zastępczych. Akcja przeznaczona dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest bardzo ważna i motywująca do działania. Dzieci przynosiły tyle, ile mogły. Czasem były to trzy monety, czasem kilkanaście. Bardzo także angażowały w to swoich rodziców i za ich zgodą przynosiły czasem ostatnie grosiki ze swoich skarbonek.
W akcji zebraliśmy 712 zł 40 gr, w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole – 7 zł 83 gr
Klasa V |
168zł 28gr |
średnia na ucznia - 15zł 28gr |
Klasa I |
170zł 12gr |
średnia na ucznia - 10 zł 63gr |
Klasa II |
137zł 27gr |
średnia na ucznia - 9 zł 80gr |
Opiekun SKO – Bogumiła Handzlik
MIKOŁAJKI
Jak co roku, 6 grudnia 2011 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Głębowicach zorganizował dla wszystkich dzieci w WDK „Spotkanie ze św. Mikołajem”. Imprezę przygotowały panie Magdalena Kruczała i Małgorzata Lichańska. Dzieci obejrzały filmik z rozmowy przedszkolaków z elfami na temat Świętego Mikołaja, później wzięły udział w zabawach z muzyką. Kiedy w końcu przybył Święty Mikołaj, każde z dzieci musiało wykonać jakieś zadanie i dostało upragniony prezent, również niektórzy rodzice byli przez Świętego odpytywani J!!
Organizatorzy serdecznie dziękują Rodzicom, którzy zorganizowali kawiarenkę, upiekli pyszne ciasta, a także uczniom klasy III za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Do zobaczenia za rok!
Spotkanie z Mikołajem w kinie "Wisła" w Brzeszczach
5 grudnia 2011r. uczniowie klas I – III pojechali do kina w Brzeszczach na film pt. „Tupot Małych Stóp II”.
Dzieci miały okazję zobaczyć bajeczne krajobrazy Antarktyki i spotkać się z najpopularniejszym stepującym pingwinem Mambo oraz jego synem , który próbuje znaleźć swoje powołanie w świecie cesarskich pingwinów. Po seansie filmowym dzieci oczekiwały na przyjście Mikołaja. Aktorzy z Teatru Małego w Tychach przeprowadzili konkursy. Dzieci oczekujące na przyjście długo wyczekiwanego gościa ubierały choinkę, budowały wieże z prezentów, robiły śnieżne kule, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec wspaniałej, wspólnej zabawy wszyscy otrzymali prezenty od Mikołaja.
Ślubowanie uczniów klasy I
Konkurs "Odblaskowa Szkoła"
Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" 2011
W dniu 9 września uczniowie klasy I spotkali się z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Oświęcimiu. Głównym celem akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. W trosce o bezpieczeństwo dzieci funkcjonariusze monitorują tereny przy szkołach, w tym przejścia dla pieszych, dyscyplinują kierowców w aspekcie przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Działania te mają przypomnieć kierowcom, że w dużej mierze od nich zależy czy dziecko bezpiecznie dotrze do szkoły czy domu. W ramach akcji policjanci przeprowadzili prelekcję dla uczniów klasy pierwszej o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania i plecaki powinny być wyposażone w elementy odblaskowe. Zwracamy się również z prośbą do kierowców aby byli bardziej uważni, a widząc dziecko przed przejściem dla pieszych, zatrzymując się umożliwili mu bezpieczne przejście przez ulicę.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
W dniu dzisiejszym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2011/2012. Uroczystość poprowadził nowy dyrektor naszej szkoły Pan mgr Andrzej Sokalski. O oprawę artystyczną zadbała Pani M. Lichańska. W miłej atmosferze, pełni zapału i optymizmu wkroczyliśmy w kolejny rok nauki i pracy.