Rok szkolny 2010/2011

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011

W dniu 22 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2010/2011. W obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli oraz młodzieży szkolnej pożegnaliśmy uczniów klas szóstych- tegorocznych absolwentów. Wręczone zostały również nagrody i świadectwa z wyróżnieniem najlepszym uczniom szkoły.



Sprawozdanie z projektu „Trzymaj Formę”- kl. V- VI- koordynator Bożena Ślesak

Od lutego do 30 maja 2011 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im Jana Pawła II w Głębowicach realizowany był projekt z wychowania fizycznego „Trzymaj Formę”. Adresatami byli uczniowie klasy V i VI oraz ich rodzice. Dotyczył on propagowania zdrowego stylu życia, rozwijaniu samodzielności i odpowiedzialności uczniów. Projekt ma zwiększyć świadomość dotyczącą wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

W miesiącu lutym koordynator Bożena Ślesak poinformowała realizatorów o celu i zadaniach. Uczniowie zostali zapoznani z programem, opracowano poszczególne formy realizacji. Klasa V na zajęciach koła plastycznego wykonała plakaty o tematyce antynikotynowej, które zaprezentowała na wystawie szkolnej. Prace zostały też wyeksponowane na zebraniu rodziców. Uczniowie brali udział w pomiarach wydolności fizycznej: liczyli swoje tętno przed wysiłkiem i trzykrotnie po wysiłku. Przeprowadzone zostały Testy Sprawności Fizycznej K. Zuchory , w których w tym roku wiodącą rolę odegrały dziewczynki z kl. V. Zdobyły czołowe miejsca, pobijając rekordy i osiągając najwyższą ilość punktów. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Rafacz oraz Martyna Kuźma-28 pkt. a Aleksandra Szałajko- 27 pkt. i Dorota Patyk- 26 pkt.
W marcu uczniowie obliczali na lekcji matematyki swoje BMI i porówny z tabelą prawidłowych wskaźników. Po analizie anonimowych wyników stwierdzono, że 6 osób z klas V i VI ma niedowagę a 1 osoba- nadwagę. Omówiona i zaprojektowana została „Piramida Zdrowia”, do której uczniowie wraz z nauczycielem j. angielskiego wykonali angielskojęzyczne napisy warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych. Dzieci przygotowały również prace plastyczne w formie komiksu pt. „Życie Supermena”. Rysunki przedstawiają dzień z życia sławnych lub wymyślonych bohaterów. I miejsce zajęła Dorota Patyk, II miejsce Aleksandra Szałajko, III miejsce Magdalena Nowak. Również w miesiącu marcu rozpoczęto rozgrywki Turnieju Tenisa Stołowego, w którym udział brało 38 uczniów z klas IV-VI. Na lekcjach przyrody omówiony został temat: „Śniadanie- czy to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?” Przeprowadzona została także ankieta, z której wynika, że tylko 50 % uczniów je w domu pierwsze śniadanie, 78% spożywa drugie śniadanie w szkole, lecz tylko 61 % zjada je w całości; 41 % dzieci wypija mleko w szkole.
W kwietniu przeprowadzono również ankietę dotyczącą biernego palenia. Wzięło w niej udział 45 uczniów z klas IV-VI. W 60 % domów pali papierosy jedna lub kilka osób, w prawie połowie z tych przypadków dzieci przebywają w zadymionych pomieszczeniach( z różną częstotliwością: 36 % uczniów odpowiedziało, że dzieje sie tak rzadko; 8% - kilka razy w tygodniu; 6%- kilka razy dziennie. Na pytanie czy przebywasz w samochodzie gdy ktoś pali papierosa, twierdząco odpowiedziało 24% dzieci! Połowa uczniów jako przyczynę palenia dorosłych podaje zdenerwowanie, rozładowanie stresów. 24% twierdzi, że to wina uzależnienia. Pojawił sie także argument, że to lubią lub, że nie mają na co wydawać pieniędzy. 96% uczniów nigdy nie paliło. Dwoje uczniów próbowało jak smakują papierosy lecz w dalszej części zadeklarowało, że w przyszłości nie będą palić. Wszyscy uczniowie wiedzą, że palenie lub przebywanie w zadymionych pomieszczeniach jest szkodliwe dla zdrowia. 87% dzieci twierdzi, że w przyszłości nie będzie paliło, 6 osób (w tym 4 z kl V co stanowi 25% klasy!) pisze, że nie wie czy chciałby palić w przyszłości. Wyniki ankiety oraz pogadanka na temat biernego palenia zostały przedstawione na zebraniu rodziców. Uczniowie na zajęciach świetlicy przygotowywali zdrowe posiłki. Z okazji Dnia Zdrowia wyeksponowaliśmy nasze działania (plansze, komiksy, hasła, zwycięzcy Indeksu Sprawności, Turnieju Tenisa Stołowego, itp) na szkolnym korytarzu. Przygotowane zostały hasła- rymowanki reklamujące zdrowy tryb życia, przedstawione zostały w kolorowej formie graficznej i przetłumaczone na język angielski. Zakończony został szkolny konkurs Tenisa Stołowego. I miejsce zdobył Przemek Szypuła z kl. VI i Aleksandra Szałajko z kl. V , II miejsce zdobył Jakub Siwek z kl. VI i Martyna Kuźma z kl. V, III miejsce zdobył Przemek Wandor z i Angelika Kuś z kl. VI.
W maju:
  - przeprowadzenie konkursu poetyckiego pt „Witaminowa Oda”, wyłonienie zwycięzców, prezentacja prac, przetłumaczenie niektórych utworów na język angielski.
  - Wykonanie plakatu o tematyce antynikotynowej, prezentacja na terenie szkoły, przekazanie plakatów o tematyce antyalkoholowej do Ośrodka Zdrowia w celu dalszej prezentacji.
  -„Rodzice i uczniowie- w tą samą stronę” przygotowanie przez pedagoga szkolnego projektu profilaktycznego o tematyce antyalkoholowej, propagującego zdrowy styl życia, który będzie zrealizowany 12.06. podczas pikniku rodzinnego.
- Przeprowadzone zostały rozgrywki międzyklasowe w kometkę i piłkę ręczną, w których wzięło udział 29 uczniów z kl. IV-VI. W badmintona, w grze podwójnej zwyciężyli uczniowie kl. VI: Jakub Siwek i Przemek Szypuła, w piłce ręcznej zwyciężyła drużyna z kl V w składzie : Bartosz Płachta, Patryk Spadek, Krzysztof Huczek, Sebastian Leśniak, Dominik Bednarz.
  - Podsumowanie projektu, prezentacja na stronie internetowej szkoły.

 



Podsumowanie III etapu projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

Klasa I od stycznia do czerwca 2011 r. realizowała III etap projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W III etapie projektu brało udział 14 uczniów, opiekunem była pani Bożena Wandor.

Opis projektu i jego efekty:
Na zajęciach poszerzaliśmy zdobytą wiedzę z różnych dziedzin życia, rozwijaliśmy umiejętności, zainteresowania i uzdolnienia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z chustą animacyjną. To bajeczna kolorowa i wspaniała pomoc dydaktyczna, która przyciąga wzrok, wyzwala wiele emocji i zachęca do organizowania wspólnych zabaw. Sporo czasu spędziliśmy w kąciku teatralnym. W toku realizacji projektu uczestniczyliśmy w ciekawych zabawach i konkurencjach sprawnościowych. Największą popularnością cieszyły się szczudła. W zabawach wykorzystywaliśmy „Studnię Jakuba”, „Ser szwajcarski”, „Mozaikę XXL”, „Gąsienice i Pieski”. Chętnie sięgaliśmy po gry planszowe. Braliśmy udział w zajęciach literackich. Słuchaliśmy bajek-grajek. Układaliśmy własne bajki, baśnie i opowiadaliśmy historyjki obrazkowe. Czytaliśmy wiersze, bajki i baśnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się instrumenty perkusyjne. Poznaliśmy nowe techniki plastyczne. Pracując z Logiko Piccolo uczyliśmy się logicznego myślenia i samodzielności.
Aktywnie i mile spędzony czas podczas zajęć na długo pozostanie w naszej pamięci.
12 czerwca na festynie szkolnym w obecności przedstawicieli władz gminnych, rodziców oraz społeczności lokalnej zakończyliśmy III etap Projektu pokazem pt. "Bajeczne życzenia dla mamy i taty", podczas którego rodzice mogli z satysfakcją obserwować swoje dzieci wcielające się różne postacie bajkowe, śpiewające, tańczące.
Projekt przyniósł uczniom podstawy do wszechstronnego rozwoju kreatywności, celowości poznawczej i otwartości na wiedzę, wpłynął na poprawę jakości edukacji poprzez modernizację treści i metod kształcenia. Dostarczył elementarnej wiedzy o sobie i świecie.
Dzięki udziałowi w Projekcie szkoła otrzymała bezzwrotny zestaw środków dydaktycznych o dużej wartości w celu zorganizowania na ich bazie trzech Ośrodków Zainteresowań Dziecięcych. Nasza szkoła poprzez udział w tym Projekcie zapewniła uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju oraz kształtowanie kompetencji kluczowych, wspierając rozwój jego zdolności indywidualnych tak, aby umiał wykorzystać je w życiu. Projekt ten zainspirował do innego spojrzenia na dziecko i jego możliwości edukacyjne. Pozwolił zintegrować działania domu rodzinnego i szkoły na rzecz rozpoznania profilu inteligencji dziecka i zapewnienie mu właściwych warunków dla rozwoju jego” mocnych” stron i budowania wysokiej samooceny.
Podczas zajęć rozwijano wśród dzieci ciekawość poznawczą, kreatywność, logiczne i twórcze myślenie, wykorzystywano starannie dobrane środki dydaktyczne, z którymi uczniowie chętnie pracowali. Zajęcia były dla dzieci atrakcyjne, zgodne z ich zainteresowaniami i zdolnościami. Odbywały się w szkole w oparciu o powstałe Ośrodki Zainteresowań oraz poza nią. Nauczyciel prowadzący zajęcia dbał o to, by rozwijać aktywność twórczą dzieci, wzmacniać słabsze inteligencje i rozwijać inteligencje dominujące. Rozbudzał zaradność i samodzielność dzieci, pogłębiał umiejętność współpracy w grupie oraz zainteresowania i otwartość na wiedzę.
Na zakończenie III etapu Projektu uczniowie otrzymali dyplomy oraz pacynki „myszki”, jako podziękowanie za udział w Projekcie. Realizacja zadań w ramach powyższego Projektu sprawiła dzieciom wiele radości i satysfakcji, co jednoznacznie potwierdza sens uczestnictwa w niniejszym Projekcie.



Zielona Szkoła

W dniach 22. 05 – 02. 06. 2011r.uczniowie klasy III przebywali na Zielonej Szkole w ośrodku wypoczynkowym STAR w Łebie. Podczas pobytu nad morzem zwiedzili krainę gór piaskowych – ruchome wydmy w Słowińskim Paku Narodowym. Najpierw jechali Bajkową Kolejką, a następnie meleksem dotarli do wyrzutni rakietowej z czasów II wojny światowej. Potem pieszo powędrowali malowniczym szlakiem wśród starego drzewostanu na szczyt Łąckiej Góry – wydmy ( 43 m n. p. m ) , z której roztacza się niezapomniany widok na „ polską Saharę ”, Jezioro Łebsko i Morze Bałtyckie. Kolejną atrakcją była wycieczka do Gdańska. W tym starym, kaszubskim grodzie wysłuchali koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Potem udali się do najstarszej części miasta. Zwiedzili Bazylikę Mariacką, przeszli Długim Targiem podziwiając po drodze piękne kamieniczki. W oknie jednej z nich, Domu Ławy ukazała się Panienka z Okienka. Zobaczyli Fontannę Neptuna, Ratusz, Dwór Artusa, dźwig portowy – Żuraw. Kolejną wielką atrakcją był również rejs po morzu katamaranem „Kasieńka”. Zwiedzili Łebski Park Dinozaurów z mini ZOO, komnatą bursztynów, kamieni szlachetnych i skamielin oraz placem zabaw. Poznali historię Łeby i jej malownicze zakątki.
W trakcie długich spacerów po Łebie byli częstymi gośćmi portu rybackiego i portu jachtowego. Wiele czasu spędzali na plaży budując zamki z piasku, grając w piłkę i opalając się. Poznali kolegów z innych rejonów Polski. Brali udział we wspólnej dyskotece, rozgrywkach sportowych. Zobaczyli piękny zachód słońca.
Nad Bałtykiem wszystkim dopisywały humory i słoneczna pogoda. Ten wyjazd na długo zapadnie w pamięci uczestników Zielonej Szkoły.
Uczniowie klasy III z wychowawczynią.

 

Dzień Dziecka w naszej szkole

Taki dzień jest tylko raz w roku:
roześmiany, pachnący latem.
Niech się mnoży wiele, wiele razy
i uśmiecha jak słońce pyzate!

O jakim dniu mowa? Oczywiście o DNIU DZIECKA.

W naszej szkole -jak chyba wszędzie- Dzień Dziecka obchodzony jest w szczególny sposób. Jest on bowiem przeznaczony „dla Dzieci”. To właśnie dla Nich organizowane są różne atrakcje. Uczniowie klasy IV i V tego dnia w ramach lekcji wyjechali na całodniową wycieczkę autokarową do Tarnowskich Gór. Pozostałe klasy uczestniczyły w rozgrywkach sportowych oraz oglądały ciekawe filmy. Dzieci w bardzo miły sposób spędziły czas..


 Uroczyste obchody Dnia Patrona

Jak zwykle bardzo uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Tradycyjnie, rano o godzinie 8.00 uczestniczyliśmy we mszy świętej, w czasie której dziękowaliśmy za dar Jego nauki. Dalsze obchody naszego święta miały miejsce w szkole. Uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Patronie szkoły w młodszej i starszej grupie wiekowej.
Wraz z gośćmi obejrzeliśmy piękną część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy V.
Pani dyrektor w ciekawej formie przybliżyła nam sylwetkę Jana Pawła II, ukazując Go jako wielkiego myśliciela, filozofa i poetę. Mogliśmy poznać twórczość Ojca Świętego, w której zawierał najważniejsze problemy współczesnego świata, wspominał ukochaną ojczyznę, mówił o dzieciach i młodzieży, o wierze, rodzinie, śmierci i przemijaniu. Z wielkim wzruszeniem słuchaliśmy słów Papieża i piosenek takich jak: „Barka” czy „Nie lękajcie się”.
Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła nagrody laureatom regionalnego konkursu plastycznego „Z Janem Pawłem II na drodze do świętości”, który odbył się w naszej szkole.



 

Szkolny etap Międzygminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii” dla kl. IV-VI

20 IV 2011 r. odbył się szkolny etap Międzygminnego Konkursu o tytuł „Mistrza Ortografii” dla kl. IV-VI. Zwycięzcami okazali się:
Martyna Kuźma z kl. V – I miejsce,
Natalia Lekki z kl. IV – II miejsce,
Przemysław Wandor z kl. VI – III miejsce
Osoby te będą reprezentowały szkolę w eliminacjach międzygminnych w Zatorze 6 maja.
Pozostali uczestnicy, także z dobrym wynikiem w etapie szkolnym tego konkursu, to:
Celestyna Leśniak z kl. VI – IV miejsce
Magdalena Nowak z kl. V – V miejsce
Jakub Siwek z kl. VI – VI miejsce
Wszystkim serdecznie gratulujemy!



MIĘDZYGMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY„ORTOGRAFIK” O „PIÓRO WÓJTA”

W dniu 19 kwietnia 2011r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Międzygminnego Konkursu Ortograficznego „ORTOGRAFIK”. Na uroczystość przybył Wójt Gminy Osiek Pan Jerzy Mieszczak, nauczyciele ze swoimi uczniami, uczestnikami konkursu oraz rodzice. Uczniowie klasy II pod kierunkiem Pani Lucyny Kolasy przedstawili przybyłym gościom bajkę o Szewczyku Dratewce. Mali artyści bez tremy i z humorem zaprezentowali przygody dzielnego Szewczyka. Po występie nagrodzeni zostali brawami. Po spektaklu  Pan Wójt wręczył laureatom konkursu dyplomy oraz albumy. Najlepsi ortograficy z Gminy Osiek i z Gminy Polanka Wielka otrzymali również „Pióra Wójta”, główną nagrodę konkursu. Z Gminy Osiek nagrodę otrzymali – z klasy II Wiktoria Tlałka z ZSP nr 1 w Osieku, z klasy III Jakub Górkiewicz z ZSP w Głębowicach. Z Gminy Polanka Wielka – z klasy II Marcin Kusak, z klasy III – Agnieszka Bies i Katarzyna Kozieł ze SP w Polance Wielkiej. Organizatorki spotkania Pani Bogumiła Handzlik oraz Pani Lucyna Kolasa wręczyły dyplomy, książeczki oraz drobne upominki wszystkim uczestnikom konkursu.


Spektakl profilaktyczny dla dzieci

W dniu 04.04.2011 o godz. 10.00 uczniowie klasy V zaprezentowali się w przedstawieniu "Krolewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków...inaczej. Sztuka odmawiania". Zaproszeni widzowie - dzieci z oddziału "0" oraz klas I-VI mogli zobaczyć jak trudno odmówić cukierka, ciasteczka gdy ktoś namawia. Uczniowie zorganizowali spektakl w ramach zajęć profilaktycznych prowadzonych przez pedagoga Magdalenę Kruczałę.



Powitanie wiosny

21 marca uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę. Dzieci z piękną Marzanną, wraz z nauczycielami, wyruszyli szukać w swojej miejscowości pierwszych oznak długo oczekiwanej wiosny.
Wypatrywanie wiosny okazało się bardzo owocne, gdyż uczniowie nie tylko zobaczyli kępy przebiśniegów i krokusów, ale również przepiękne żurawie, które już powróciły z ciepłych krajów. Po powrocie do szkoły dzieci obejrzały film pt. „Szatan z siódmej klasy”.



23 stycznia 2011r. w WDK w Głębowicach licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć jasełka. Widowisko słowno – muzyczne zostało opracowane na podstawie tekstów związanych z Bożym Narodzeniem. W spotkaniu uczestniczyło 62 uczniów klas II – VI. Aktorom towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Głębowic pod dyrekcją Pana Jarosława Cieciaka. Jezusa w stajence witali pasterze, Trzej Królowie, aniołowie, a także mieszkańcy różnych regionów Polski. Duże emocje wzbudziła scena z Herodem, Diabłem i Śmiercią. Reżyserem przedstawienia była Pani Urszula Babińska. Wcześniej 22 stycznia b.r.  widowisko zostało nagrodzone III miejscem na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Jasełkowych w Zatorze.

                                                                                 



Dzień Babci i Dziadka

26 stycznia był dniem szczególnym dla uczniów naszej szkoły. W tym dniu  pojawili się bowiem wyjątkowi goście : Babcie i Dziadkowie. Z okazji ich święta , uczniowie klas I-VI przygotowali uroczystą akademię ze specjalnym programem artystycznym. Dumne babcie i Szczęśliwi dziadkowie , raz po raz, nagradzali występujących na scenie gromkimi brawami. Dzieci śpiewały, tańczyły i pięknie recytowały wiersze. Uczennice i uczniowie z klasy II pokazali próbkę swoich nieprzeciętnych  aktorskich i tanecznych umiejętności. Wszystkim Babciom i Dziadkom występ ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogły świadczyć głośne brawa i uśmiechy zadowolenia na ich twarzach. Niespodziankom nie było końca. Dzieci wręczyły kwiaty oraz wykonane przez siebie laurki i złożyły najserdeczniejsze życzenia, po czym zaprosiły Szanownych Gości na kawę i pyszne ciasto przygotowane przez Rodziców.



Zabawa karnawałowa

20 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Kolorowe girlandy zmieniły codzienny wystrój sali. Uczniowie klas I-III bawili się pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili konkursy z nagrodami. Najmłodsze dzieci zaprezentowały się w niezwykłych, bajkowych strojach. Nie zabrakło: Czerwonego Kapturka, Śpiącej Królewny, Królewicza itp. Również w miłej i radosnej atmosferze przebiegał bal klas IV-VI. Dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do domów. Rodzice zorganizowali słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów.



Akcja GÓRA GROSZA  2010

Celem akcji GÓRA GROSZA jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Towarzystwo „Nasz Dom” utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci, jak również pomogło w utworzeniu kilkunastu kolejnych. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin. W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w zbiórkę pieniędzy i zebrali 13 324 sztuki monet oraz 4 banknoty, w sumie 648 zł 50 gr. W przeliczeniu na  jednego ucznia w szkole 6 zł 89 gr. I miejsce zajęła klasa III -  211zł 30gr średnia na ucznia - 10zł  61gr, II miejsce klasa II - 116zł 67gr, średnia na ucznia - 9 zł  72gr, III miejsce klasa IV - 84zł 65gr średnia na ucznia - 7 zł  65gr. 



Szkolna Wigilia

     W środę 22 grudnia, tradycyjnie w ZSP w Głębowicach odbyła się szkolna Wigilia. Uczniowie zebrali się w Domu Kultury, aby wspólnie przeżyć ten dzień. Podczas Wigilii nie zabrakło śpiewu kolęd oraz przedstawienia bożonarodzeniowego. Uczniowie i nauczyciele łamali się opłatkiem życząc sobie nawzajem radosnych i spokojnych świąt.



Spotkanie Pokoleń 2010

Tradycyjnie od kilku lat, w okresie przedświątecznym zapraszamy do naszej szkoły wyjątkowych gości z miejscowego środowiska, którzy opowiadają nam o swoich losach, pasjach, osiągnięciach. Odpowiadają na liczne pytania uczniów. Zawsze też przynoszą ciekawe pamiątki, własne zbiory, kroniki, zdjęcia.
W tym roku, 10.12. gościliśmy myśliwych z dwóch kół łowieckich: pana Stanisława Palucha z Koła Łowieckiego „Szarak” oraz panów Mirosława Nowaka i Piotra Kowalskiego z Koła Łowieckiego „Orzeł”.
W czasie dwugodzinnego spotkania uczniowie od kl. 0 do VI dowiedzieli się m.in., jak zostaje się myśliwym, czym się myśliwi zajmują poza polowaniami, na jaką zwierzynę można polować. Poznali też tradycyjne zwyczaje kultywowane przez koła łowieckie. Mieli możliwość obejrzeć liczne trofea myśliwskie, przyniesione przez gości, a nawet … pogłaskać dzika! Pan Mirosław Nowak, który ma dodatkową pasję preparowania zwierząt, ciekawie opowiadał, jak to robi, że wypchane ptaki wyglądają jak żywe.
Spotkanie zaowocowało nie tylko pogłębieniem wiedzy przyrodniczej uczniów, ale także przystąpieniem szkoły do programu: „Ożywić pola 2010-11. Rok sarny”. Jest to kolejna, VI edycja konkursu organizowanego przez czasopismo „Łowiec Polski”. Nagrody sponsoruje tu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs potrwa do grudnia 2011r. Uczniowie biorący udział w tej akcji, będą zobowiązani do sadzenia i pielęgnacji remiz, a także obserwacji zwierzyny w najmniej dwóch okresach: wiosennym i jesiennym. Zapału zapewne nie zabraknie, bo wszyscy wyrazili chęć uczestniczenia w tej ciekawej akcji.
W czasie spotkania pan Stanisław Paluch zaapelował do dzieci, by w czasie zimy pamiętały o ptakach i pomagały myśliwym je dokarmiać. Klasa VI zareagowała natychmiast: uczniowie przynieśli zboże i słoninę, a wokół szkoły pojawiły się karmniki.
Dziękujemy naszym Gościom za bardzo ciekawe opowieści, cierpliwe odpowiedzi na niezliczone pytania dzieci oraz cukierki i inne prezenty, które już zdobią pracownię przyrodniczą.



Ogólnopolska akcja "Wypadki na drogach - porozmawiajmy"

Zespół Szkolno-Przedszkolny im Jana Pawła II w Głębowicach bierze udział w ogólnopolskiej akcji
„Wypadki na drogach-porozmawiajmy”. Akcją na terenie szkoły zajmuje się pedagog Magdalena Kruczała.
W ramach kampanii uczniowie klas IV-VI prowadzą dyskusje, pogadanki, natomiast młodsi z klas I-III przygotowują prace plastyczne, biorą udział w ćwiczeniach dramowych.
W dniu 22.11.2010 r uczciliśmy minutą ciszy ofiary wypadków drogowych w ramach Dnia Pamięci o Ofiarach wypadków, zapaliliśmy także symboliczny znicz ku ich pamięci.
13 grudnia 2010 roku naszą szkołę odwiedził aspirant Żmudka pracownik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Przedstawił dzieciom ciekawą prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniał uczniom o najważniejszych a zarazem najprostszych zasadach :
Zawsze należy nosić światełka odblaskowe, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym mogą uratować życie (dzieci do 15tego roku życia mają obowiązek noszenia odblasków)
Zawsze zapinajmy dzieci w foteliki samochodowe a starsze dzieci usadzajmy na podkładkach i zapinajmy w pasy!
Uważajmy na wszelkiego rodzaju ślizgawki znajdujące się blisko jezdni oraz na kuligi ciągnące saneczki za ciągnikami rolniczymi- jest to zabronione!




Spotkanie z Mikołajem w kinie "Wisła" w Brzeszczach

6 grudnia 2010r. uczniowie klas I – III pojechali do kina na film pt. „Zaplątani”.
Jednym z bohaterów filmu był Flynn, uroczy awanturnik ścigany przez rozbójników, który znalazł schronienie w opuszczonej wieży. Spotkał tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę - dziewczynę, której 20 metrowe złote włosy miały magiczną moc. Żyjąca na odludziu księżniczka marzyła, by poznać świat i przeżyć coś ekscytującego. Czarujący łotrzyk Flynn stał się jej przepustką do wolności.
Przepiękny i pouczający film, który obejrzeli to nie był koniec atrakcji. Po seansie filmowym dzieci oczekiwały na przyjście Mikołaja. Aktorzy z Teatru Małego w Tychach przeprowadzili konkursy, które w formie zadań nakazał wykonać Mikołaj. Pomocnicy Skrzata i Śnieżynki, dzieci oczekujące na przyjście długo wyczekiwanego gościa ubierali choinkę, budowali wieże z prezentów, robili śnieżne kule, śpiewali piosenki i tańczyli. W nagrodę na koniec wspaniałej, wspólnej zabawy wszyscy otrzymali prezenty od Mikołaja.



I Jesienny Zlot Młodzieży Szkół Powiatu Oświęcimskiego

W sobotę 27 listopada b.r. 21 – osobowa grupa uczniów z klas III – VI wzięła udział w zlocie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Celem imprezy było uczczenie Święta Niepodległości, ukazanie piękna i zabytków Ziemi Oświęcimskiej, zapoznanie z jej historią i tradycją. Swoją niecodzienną wyprawę uczniowie rozpoczęli od poznania zabytków Osieka. Zobaczyli kopiec Grunwald z pamiątkową tablicą wmurowaną z okazji 500- nej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, potem podziwiali zabytkowy kościół drewniany z XVIw. Kolejnym punktem wycieczki był pałac w stylu mauretańskim, kasztel i oficyny.
Następnie uczestnicy udali się autokarem do Bielan pod Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego. Stamtąd pieszo wędrowali czerwonym szlakiem rowerowym poprowadzonym wzdłuż rzeki Soły przez Nową Wieś aż do Kęt. Podczas całej wędrówki padał pierwszy śnieg. W Kętach grupę powitała pani przewodnik, która w Kaplicy Św. Jana Kantego opowiedziała historię miasta Kęty. Potem cała ekipa udała się na kęcki Rynek i do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego, gdzie zapoznała się z jego eksponatami. Później pomaszerowali na dziedziniec Klasztoru Ojców Franciszkanów. Tam zjedli gorącą grochówkę. Po czym Jakub Siwek, Dominik Bednarz i Michał Lach rozwiązywali test wiedzowy. Wszyscy uczestnicy zlotu zgromadzili się w Kościele OO. Franciszkanów i wysłuchali ciekawej historii kościoła. Na zakończenie zlotu uczestnicy odśpiewali pieśni patriotyczne. Bogatsi o nowe przeżycia i doznania wrócili do pięknych, zaśnieżonych Głębowic.



                                                                                             Andrzejki

W dniu 24 listopada br. w naszej szkole odbyły się „Andrzejki” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Impreza wypełniona była andrzejkowymi wróżbami, dyskoteką, konkursami. Oferowane na kiermaszu łakocie dodawały sił w jakże szampańskiej zabawie.

                                        

                                              Akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

W środę, 10 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach odbyła się akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Nastrojowa sceneria, w tle melodie przypominające o ukochanej ojczyźnie, strofy poezji. Wszystko to przyczyniło się do jakże uroczystej atmosfery, zadumy nad przeszłością, a zarazem wspomnienia o tak ważnym wydarzeniu, którego dokonało się 92 lata temu. Tę wymowną uroczystość przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem pana Tomasza Biela. Wszyscy mieli okazję przypomnieć sobie wydarzenia, które na zawsze zapisały się w kartach historii Polski. To ważna lekcja pamięci o przeszłości, gdyż cytując za słowami Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

                                                           


                                                                                Ślubowanie uczniów klasy I

Jest w życiu ucznia wiele chwil, które na długo zostają w pamięci. Jedną z pierwszych jest uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Trzeba pokonać ogromną tremę i pokazać całej szkole i gościom uśmiechniętą twarz. Czwartek 28.X.2010 r. z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głębowicach. Tegoż dnia zostały przyjęte w poczet uczniów. Chcąc godnie zaprezentować się w tak ważnym momencie życia, dzieci z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem przygotowywały się do uroczystości pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Bożeny Wandor. Wydarzenie to zgromadziło społeczność szkolną oraz zaproszonych gości. Najmłodsi uczniowie bez tremy przedstawili program artystyczny pt "W krainie wiedzy". Po czym złożyli uroczystą przysięgę z wielką uwagą wypowiadając jej słowa. Najważniejszym punktem było symboliczne pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor - zaczarowanym ołówkiem, wypowiadając przy tym słowa: "Przyjmuję Cię w poczet uczniów naszej szkoły". Dzieciom wręczono pamiątkowe dyplomy i prezenty. Cała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, podczas którego dzielono się wrażeniami z przeżytej uroczystości. Ślubowanie klasy pierwszej było kolejną, wesołą i bardzo udaną uroczystością w naszej szkole. Świadczyły o tym pochlebne wypowiedzi rodziców, a przede wszystkim szeroko uśmiechnięte buzie najmłodszych uczniów.



                                                                                               Dzień Edukacji Narodowej      

14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Osiek Pan Jerzy Mieszczak, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Czerny, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Kamińska. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły w formie humorystycznych scenek traktujących o szkole. Odbył się również pokaz mody. Uczniowie zaprezentowali się w bardzo oryginalnych strojach. Było wiele śmiechu i zabawy. Przygotowania uczniów trwały od kilku tygodni, pod czujnym okiem opiekunki Samorządu Szkolnego Pani Magdaleny Kruczała. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa.



   W zdrowym ciele - zdrowy duch


21 września uczniowie klas I – VI wybrali się na wycieczkę na Kozią Górę. Celem było osiągnięcie szczytu ( 683 m n.p.m.). Znajduje się na nim schronisko popularnie zwane „Stefanka”. Położone jest niedaleko Szyndzielni, w Beskidzie Śląskim.
Podejście górskim szlakiem 90 – osobowa grupa rozpoczęła z Bystrej, gdzie znajduje się słynna „Fałatówka”, w której tworzył malarz Julian Fałat.
Najpierw czerwonym, a następnie niebieskim szlakiem turystycznym wspinali się uczestnicy szkolnego rajdu na Kozią Górę. Tam czekała na nich atrakcja - duży plac zabaw z drabinkami, huśtawkami, ruchomymi schodkami. Po krótkim odpoczynku i zabawach rozpalone zostało ognisko. Każdy uczestnik samodzielnie upiekł sobie kiełbaskę. Zadowoleni i nasyceni pięknymi widokami wrócili po swoich śladach na dół.
Pogoda była wprost wymarzona ! Przedostatni dzień lata był przepiękny, ciepły i słoneczny.

 

                                                                                  Rozpoczęcie nowego roku szkolnego  

                                                   

Dzień 1-go września jest szczególnym dniem w szkolnym kalendarzu. Dziś uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok nauki. Rozległ się pierwszy po wakacjach szkolny dzwonek. Wszyscy wrócili do szkolnych ławek, a na korytarzu ponownie zagościł gwar.
Życzymy wszystkim, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości i wielu przyjaźni.

                                                                                          powrót do strony głównej

 

 


 

 

 

 

Utworzona: 20.09.2011,